Rzecznik rządu o polskim wsparciu dla Ukrainy i tarczy antyinflacyjnej
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik rządu poinformował, że we wtorek premier rozpocznie wizytę na Ukrainie, gdzie będzie prowadzić rozmowy na temat bezpieczeństwa w regionie. Przypomniał również, że od wtorku wchodzą w życie przepisy tarczy antyinflacyjnej 2.0.
- Polska od wielu lat zabiega o to, aby Ukraina była elementem obszaru polityki zachodniej, szeroko rozumianego obszaru Europy związanego z Unią Europejską, z obszarem transatlantyckim tak, aby faktycznie mogła pójść tą ścieżką, którą Polska wiele lat temu poszła i dokonała zmian ustrojowych, ale również zwiększyła swoją pozycję geopolityczną - powiedział Piotr Mueller.
Rzecznik rządu poinformował, że premier Mateusz Morawiecki wyjeżdża we wtorek do Kijowa, gdzie będzie prowadził rozmowy na temat bezpieczeństwa w regionie. Podkreślił, że szef rządu zapewni ukraińskie władze o nieustającym wsparciu ze strony państwa polskiego.
Od jutra mają spaść m.in. ceny paliwa
Następnie Mueller przypomniał, że we wtorek wejdą w życie przepisy tarczy antyinflacyjnej 2.0, które mają zahamować wzrost inflacji. - To oznacza, że decydujemy się na kolejną obniżkę podatków po to, żeby ceny benzyny i innych towarów zmalały. Państwo rezygnuje z części danin publicznych po to, żeby ograniczyć działania inflacyjne - powiedział.
To nie Paweł Kukiz przesądzi o tym, czy rząd PiS przetrwa. Ekspert tłumaczy
Rzecznik rządu przypomniał również, że poza cenami paliw, Polacy z uwagi na zmniejszenie podatku VAT mogą oczekiwać spadku cen podstawowych produktów spożywczych, energii elektrycznej, gazu i nawozów.
Rząd nie martwi się o większość w parlamencie
Mueller odniósł się również do wywiadu, którego udzielił Jan Krzysztof Ardanowski. Były minister rolnictwa powiedział "Rzeczpospolitej", że jeśli nie dostanie wyjaśnień w sprawie możliwego inwigilowania go przy pomocy Pegasusa, to może poprzeć powstanie komisji śledczej.
- Nie wierzę, że komisja śledcza w tym parlamencie jest w stanie wyjaśnić jakiekolwiek kwestie w tym obszarze. Ona stanie się miejscem politycznego teatru, politycznych napięć - powiedział rzecznik rządu. - Nie obawiam się co do większości parlamentarnej w obecnym Sejmie. Oczywiście, jeśli pan minister ma jakieś pytania, to w stosownym trybie może poprosić o ich weryfikację - dodał.
Czarnek przekona prezydenta
Polityk skomentował również konsultacje ministra edukacji Przemysława Czarnka z prezydentem Andrzejem Dudą. Prezydent wezwał do siebie ministra, by ten wytłumaczył mu założenia przyjętej przez Sejm ustawy oświatowej tzw. lex Czarnek.
- Życzylibyśmy sobie, żeby te elementy ustawy, która została przegłosowana w Sejmie, stały się elementami obowiązującego prawa, a nie tylko uchwalonego. W związku z tym w dzisiejszej rozmowie minister Czarnek będzie podnosić argumenty za podpisaniem ustaw, które przygotowywane są w Sejmie - przekazał Mueller.