PolskaRzecznik rządu o decyzji KE: to standardowa procedura

Rzecznik rządu o decyzji KE: to standardowa procedura

• Rzecznik rządu Rafał Bochenek: decyzja KE to standardowa procedura
• "Zapraszamy szefa KE do Polski"

Rzecznik rządu o decyzji KE: to standardowa procedura
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

13.01.2016 | aktual.: 13.01.2016 15:21

Nie zapadły żadne decyzje, które miałyby jakikolwiek negatywny wydźwięk na linii Warszawa-Bruksela - tak rzecznik rządu Rafał Bochenek skomentował decyzję Komisji Europejskiej o objęciu Polski procedurą państwa prawa. To jest standardowa procedura - ocenił.

KE zdecydowała się w środę wszcząć wobec Polski pierwszy etap procedury dotyczącej ochrony państwa prawa ze względu na to, że wiążące zasady dotyczące TK nie są obecnie przestrzegane - poinformował wiceszef KE Frans Timmermans.

- To jest orientacyjna czynność Komisji Europejskiej na bazie pewnych spekulacji, które pojawiały się w krajach zachodniej Europy. Komisja Europejska po prostu chce powziąć nieco więcej informacji na temat tego, co dzieje się w Polsce. Z miłą chęcią poinformujemy przewodniczącego Komisji, zapraszamy go oczywiście do Polski - powiedział Bochenek dziennikarzom w Sejmie.

- Wiedzieliśmy o tym od wczoraj. O tym powiedział nam przewodniczący Komisji Europejskiej, że będzie prowadził dialog z Polską, żeby pewne rzeczy sobie wyjaśniać na zasadach partnerskich i będzie to kontynuowane - dodał.

Rzecznik rządu przypomniał, że premier Beata Szydło rozmawiała z Jean-Claude'em Junckerem przez telefon we wtorek; wówczas wystosowała do szefa KE zaproszenie. - Powiedział, że przyjedzie do Polski bardzo chętnie - relacjonował rzecznik rządu. - Dzisiaj mamy to potwierdzenie od wiceszefa Komisji Europejskiej. Cieszymy się z tego bardzo i czekamy na tę wizytę - dodał.

- Pan przewodniczący Komisji Europejskiej Juncker powiedział wczoraj bardzo wyraźnie, że ta wizyta, która odbędzie się w Warszawie, będzie najlepszym dowodem na to, że relacje na linii Warszawa-Bruksela są bardzo dobre - powiedział Bochenek.

- W trakcie tej rozmowy wyraźnie powiedziano, że cały czas Komisja Europejska i Polska chcą mieć wzajemnie przyjazne, jak najlepsze relacje i partnerskie, jak było dotychczas. To, co działo się dzisiaj w Komisji Europejskiej, to standardowa czynność, która zazwyczaj jest podejmowana w Komisji Europejskiej - dodał.

Rzecznik rządy był pytany, dlaczego, według niego, doszło do takiej decyzji KE, odpowiedział: - "Myślę, że pewne grupy, które tracą wpływy w Polsce, podgrzewają tę bańkę w krajach zachodniej Europy, zupełnie niepotrzebnie".

Procedura reagowania na systemowe zagrożenia dla rządów prawa istnieje od marca 2014 roku. Celem tej procedury jest umożliwienie Komisji Europejskiej dialogu z danym państwem członkowskim, aby zapobiegać "wyraźnemu ryzyku poważnego naruszenia" przez państwo unijne m.in. wartości demokratycznych.

Proces ten składa się z trzech etapów. Pierwszym jest ocena KE, podczas której gromadzone i oceniane są wszystkie informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń.

W kolejnym kroku, o ile sprawa nie zostanie załatwiona wcześniej, procedura przewiduje publikację przez KE "zalecenia w sprawie państwa prawnego". To wytyczne, by państwo członkowskie rozwiązało zidentyfikowane problemy w wyznaczonym terminie i poinformowało o tym Brukselę.

W trzecim etapie KE monitoruje działania podjęte w odpowiedzi na jej zalecenia. Jeśli uzna, że nie są one wystarczające, może skorzystać z mechanizmu przewidzianego w art. 7 Traktatu o UE, czyli zwrócić się do Rady o stwierdzenie poważnego ryzyka naruszania wartości UE przez kraj unijny.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (119)