Trwa ładowanie...

Rzecznik RE: na obrady Komisji Weneckiej z Polski jedzie 9-osobowa delegacja. Na liście nie ma ministra Waszczykowskiego

• Rząd wysłał odpowiedź na projekt opinii ws. TK do Komisji Weneckiej
• Komisja zajmie się tą sprawą w piątek
• Do Wenecji nie jedzie minister Witold Waszczykowski

Share
Rzecznik RE: na obrady Komisji Weneckiej z Polski jedzie 9-osobowa delegacja. Na liście nie ma ministra Waszczykowskiego
Źródło: Adam Stępień / Agencja Gazeta
d3khd5t

9-osobowa delegacja z sekretarzem stanu w MSZ Konradem Szymańskim weźmie udział w posiedzeniu plenarnym Komisji Weneckiej, która podczas rozpoczynających się w piątek obrad omówi i przyjmie opinię na temat Trybunału Konstytucyjnego - podał rzecznik Rady Europy Panos Kakaviatos.

W komunikacie rzecznik poinformował, że w polskiej delegacji będą: wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł, senator Michał Seweryński, poseł Stanisław Piotrowicz, stały przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej przy Radzie Europy w Strasburgu Janusz Stańczyk, Andrzej Misztal - dyrektor departamentu prawno-traktatowego w MSZ oraz jego przedstawiciel Sławomir Majszyk, a także profesor Bogusław Banaszak.

d3khd5t

Tymczasem wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski poinformował, że do Komisji Weneckiej wysłana została odpowiedź na projekt opinii ws. TK.

O wydanie tej opinii w sprawie uchwalonej 22 grudnia zeszłego roku nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym wystąpił minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. W rezultacie tego wniosku przedstawiciele Komisji złożyli wizytę w Warszawie, gdzie przez dwa dni rozmawiali między innymi z prezydentem Andrzejem Dudą, przedstawicielami rządu, Sejmu i Senatu, Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądownictwa, Trybunału Konstytucyjnego.

Polski MSZ w zeszłym tygodniu wnioskował o odroczenie wydania opinii przez Komisję Wenecką w związku z upublicznieniem w mediach projektu opinii, co - jak mówił wiceszef MSZ - "w poważny sposób podważyło zaufanie" polskiego rządu do Rady Europy i Komisji Weneckiej. Komisja Wenecka nie przychyliła się jednak do tego wniosku.

W projekcie opinii dotyczącej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym Komisja Wenecka w konkluzjach wzywa wszystkie organy państwa do pełnego poszanowania i wprowadzenia w życie orzeczeń TK. Komisja wita z uznaniem fakt, że wszyscy polscy rozmówcy wyrażali przywiązanie do Trybunału jako gwaranta nadrzędności konstytucji w Polsce. Jednak dopóki sytuacja kryzysu konstytucyjnego odnoszącego się do TK pozostaje nierozwiązana i dopóki Trybunał nie może wykonywać pracy w skuteczny sposób, zagrożone są nie tylko rządy prawa, ale także demokracja i prawa człowieka - stwierdzono. Dodano też m.in., że konieczne jest znalezienie rozwiązania obecnego konfliktu wokół składu TK.

Na opinię Komisji Weneckiej czeka Komisja Europejska, która 13 stycznia rozpoczęła wobec Polski procedurę dotyczącą ochrony państwa prawa.

d3khd5t

Podziel się opinią

Share
d3khd5t
d3khd5t
Więcej tematów