Trwa ładowanie...
d12z5p7

Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy o Donaldzie Tusku. "Woli dzielić, a nie łączyć Polaków"

Błażej Spychalski dziwi się, że szef RE wolał pojechać na obchody 4 czerwca do Gdańska niż do Warszawy. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta uważa również, że deklaracja Wolności i Solidarności podpisana przez samorządowców jest "próbą rozbicia państwa".
Share
Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski podsumował obchody 4 czerwca
Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski podsumował obchody 4 czerwcaŹródło: PAP, Fot: Jakub Kamiński
d12z5p7

Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy dziwi się, że przewodniczący Rady Europejskiej na obchody 4 czerwca wolał pojechać do Gdańska niż do Warszawy. - Dostał zaproszenie na wydarzenie o randze państwowej. Jest byłym wicemarszałkiem Senatu. Chciałem przypomnieć, że w pełni wolne wybory odbyły się właśnie w tej izbie. Widocznie Donald Tusk woli dzielić Polaków, a nie łączyć - mówił Błażej Spychalski na antenie rozgłośni "Siódma9".

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta skomentował również deklarację Wolności i Solidarności podpisaną przez samorządowców. - W radykalnej większości byli to ludzie związani z PO. To nie byli neutralni działacze. Jeżeli ci ludzie nazywają się "obrońcami konstytucji" to źle to o nich świadczy, bo aby wprowadzić niektóre postulaty trzeba zmienić konstytucję, co jest obecnie trudne - tłumaczył.

d12z5p7

- Jesteśmy państwem unitarnym, nie mamy regionów autonomicznych. Dzisiaj w Polsce samorządy są dość silne i mają duże zasługi dla rozwoju demokracji i rozwoju gospodarczego. To, co zaproponowano, jest rozbiciem państwa. Niezależność samorządów nie oznacza autonomii, one są silne kompetencyjnie. Część obowiązków może zostać im przekazana i nad tym można dyskutować, ale tworzenie prawa musi być nadzorowane - dodał.

Rzecznik prezydenta wskazał m.in., że ustawa wprowadzała zbyt dużą dowolność w odwołaniu włodarza gminy. Spychalski zdradził też jaka byłaby reakcja Dudy na te przepisy. - Najpierw musiałaby zostać przeprowadzona zmiana konstytucji, a to jest mało prawdopodobne. Poza tym każda zmiana rozbijająca Polskę spotka się ze zdecydowanym sprzeciwem głowy państwa - zakończył.

Zobacz także: Tusk wzruszająco 4 czerwca: wszyscy jesteście gośćmi Pawła Adamowicza

Źródło: "Siódma9"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d12z5p7

Podziel się opinią

Share
d12z5p7
d12z5p7
Więcej tematów