WP

Rzecznik praw obywatelskich złoży skargę nadzwyczajną. Ale sąd szybko się nią nie zajmie

Adam Bodnar jeszcze w piątek podpisze i wyśle do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną. To pierwszy raz od wprowadzenia nowelizacji ustawy o SN, kiedy ta możliwość zostanie wykorzystana.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Adam Bodnar chce uchylenia postępowania w całości
Adam Bodnar chce uchylenia postępowania w całości (PAP, Fot: Jacek Turczyk)
WP

Skarga rzecznika praw obywatelskich będzie dotyczyła postanowienia sądu sprzed ponad 18 lat, które dotyczyło nabycia spadku przez rodzinę zmarłej kobiety, poinformowało RMF FM.

Adam Bodnar uznał, że orzeczenie Sądu Rejonowego naruszało prawo do dziedziczenia oraz konstytucyjne zasady bezpieczeństwa prawnego i zaufania do państwa.

WP

RPO zauważył, że o spadku orzekano ponownie pięć lat po pierwszym rozstrzygnięciu dotyczącym tej sprawy. Nowe orzeczenie było sprzeczne z poprzednim.

Zobacz także: Wassermann o Smoleńsku: "Mam żal do środowiska prawniczego"

Bodnar chce, by uchylono w całości zaskarżone postanowienie.

WP

Sprawa nie zostanie jednak szybko rozstrzygnięta. W Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, która powinna się nią zająć, brakuje sędziów.

Skarga nadzwyczajna do Sądu Najwyższego na prawomocne wyroki polskich sądów, które uprawomocniły się przed jej wejściem w życie, może zostać złożona wyłącznie przez prokuratora generalnego lub rzecznika praw obywatelskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP