Trwa ładowanie...

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o Sądzie Najwyższym i sądach powszechnych, która zmienia przepisy dotyczące skargi nadzwyczajnej i mianowania asesorów

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie NajwyższymŹródło: WP.PL
d3g0rsi
d3g0rsi

Nowelizacja, której projekt zgłosili posłowie PiS, została przyjeta przez Sejm 10 maja, a przez Senat 16 maja. Przewiduje m.in., że skarga nadzwyczajna do Sądu Najwyższego na prawomocne wyroki polskich sądów, które uprawomocniły się przed jej wejściem w życie, będzie mogła zostać złożona wyłącznie przez Prokuratora Generalnego lub Rzecznika Praw Obywatelskich. Do tej pory złożyć ją mogli także m.in. Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Finansowy czy prezes UOKiK.

Do złożenia skargi nadzwyczajnej niezbędne będzie zaistnienie "wstępnego warunku". Zgodnie z zapisami uzasadnienia oznacza on, że będzie ją można wnieść tylko wtedy, "gdy będzie to absolutnie niezbędne z punktu widzenia zasady demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej".

Zobacz także: Żakowski drwi z Kuchcińskiego. "To dobry marszałek, ale dla PiS"

Nowela wprowadza też zmiany w Prawie o ustroju sądów powszechnych dotyczące mianowania asesorów sądowych. Zgodnie z ustawą będzie dokonywac tego prezydent, a nie jak obecnie minister sprawiedliwości. Krajowa Rada Sądownictwa będzie mogła wyrazić sprzeciw wobec kandydata na stanowisko asesorskie na etapie procedury poprzedzającej mianowanie asesora sądowego przez prezydenta.

Źródło: interia.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3g0rsi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3g0rsi
Więcej tematów