Trwa ładowanie...

Sejm przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Sprzeciw opozycji

W czwartek Sejm przegłosował poprawki do ustawy o Sądzie Najwyższym. Nowelizację poparło 234 posłów, 200 było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm nie zgodził się na odrzucenie ustawy, czego domagali się politycy opozycji.

Sejm przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Sprzeciw opozycjiŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d2bstso
d2bstso

Nowela ustawy autorstwa posłów PiS, przewiduje m.in., że skarga nadzwyczajna na prawomocne wyroki polskich sądów, które uprawomocniły się przed jej wejściem w życie, będzie mogła zostać złożona wyłącznie przez Prokuratora Generalnego lub Rzecznika Praw Obywatelskich. Dotąd mogło składać ją łącznie osiem podmiotów (m.in. Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Finansowy i prezes UOKiK).

Projekt zmienia również zmiany w prawie o ustroju sądów powszechnych dotyczące mianowania asesorów sądowych. W myśl nowych przepisów będzie tego dokonywał nie minister sprawiedliwości, ale prezydent. Zgodnie z proponowaną nowelizacją, Krajowa Rada Sądownictwa będzie mogła wyrazić sprzeciw wobec kandydata na stanowisko asesorskie na etapie procedury poprzedzającej mianowanie asesora sądowego przez prezydenta.

Wprowadzono również zapis, według którego prezydent będzie miał obowiązek zasięgnięcia opinii Krajowej Rady Sądownictwa przed wyrażeniem zgody na dalsze zajmowanie stanowiska przez sędziego Sądu Najwyższego, który osiągnął wiek przejścia w stan spoczynku.

Zobacz także: Kwaśniewski jednoznacznie o TVP. "Jest manipulowana, nieuczciwa”

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2bstso
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bstso
Więcej tematów