Trwa ładowanie...
d34i0c4

Rzecznik: papież nie odwiedzi Soboru św. Sofii

Papieski rzecznik Joaquin Navarro-Valls zdementował w niedzielę informacje kijowskich mediów o możliwości odwiedzenia w tym dniu przez papieża kijowskiego Soboru św. Sofii. W nieczynnej zabytkowej cerkwi mieści się obecnie muzem. Wcześniej przedstawiciele Cerkwi Prawosławnej
patriarchatu moskiewskiego, która protestuje przeciwko wizycie papieża na Ukrainie ostrzegali, że nie odpowiadają za zachowanie swoich wiernych, jeśli papież przekroczy próg tej świątyni.

Share
d34i0c4

Na konferencji prasowej w Kijowie Navarro-Valls powiedział, że odwiedzin przez papieża jednej z najstarszych światyń na Ukrainie nie ma w programie wizyty. Prawosławni patriarchatu moskiewskiego uprzedzali, że przez cały czas papieskiej wizyty będą się modlić w tym soborze i nie wpuszczą tam Jana Pawła II.

Rzecznik papieża wyjaśnił, że Ojciec Święty generalnie podczas swoich podróży po świecie odwiedza świątynie i inne miejsca kultu, a także - wyjątkowo - miejsca symboliczne w danym kraju. W Kijowie Jan Paweł II zdecydował się np. zatrzymać przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Zamierza też odwiedzić Bykownię - gdzie znajdują się masowe groby ofiar faszyzmu i komunizmu.

Wród dziennikarzy krąży jednak pogłoska, że papież może jednak - wbrew temu, co mówi jego rzecznik - nieoficjalnie odwiedzić Sobór św. Sofii, jako osoba prywatna, a nie zwierzchnik Kościoła katolickiego. (kor)

Posłuchaj w WP dźwiękowych relacji Radia Watykańskiego z Ukrainy

Zobacz także:

W serwisie Opoka - Jan Paweł II - Ukraina
Na oficjalnych ukraińskich stronach (po polsku) poświęconych wizycie papieża

d34i0c4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34i0c4
d34i0c4
Więcej tematów