Trwa ładowanie...

Rzecznik brytyjskiego rządu: potępiamy ataki motywowane nienawiścią

• May nie odniosła się osobiście do sprawy pobicia Polaków w Harlow, głos w jej imieniu zabrał jej rzecznik • Polska to jeden z naszych najstarszych i najbliższych sojuszników - powiedział • Zapewnił, że "Polacy, którzy żyją w Wielkiej Brytanii, są tu mile widziani" • W niedzielę w brytyjskim Harlow znów pobito Polaków • Kilka dni wcześniej na skutek podobnej napaści zginął polski obywatel
Share
Rzecznik brytyjskiego rządu: potępiamy ataki motywowane nienawiścią
Źródło: AFP, Fot: SAMUEL KUBANI
d25a6yg

Rzecznik brytyjskiej premier Theresy May powiedział w trakcie briefingu dla dziennikarzy, że "rząd potępia wszelkiego rodzaju ataki motywowane nienawiścią". - Polska to jeden z naszych najstarszych i najbliższych sojuszników - podkreślił.

May, która przebywa obecnie na szczycie G20 w Chinach, nie odniosła się do sprawy dwóch incydentów pobicia Polaków w Harlow w hrabstwie Essex podczas swojej konferencji prasowej, skupiając się na kwestiach handlowych i dotyczących negocjacji związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Stanowisko szefowej rządu przedstawił jednak jej rzecznik podczas briefingu dla dziennikarzy przed wznowieniem obrad brytyjskiego parlamentu. W poniedziałek zebrał się po raz pierwszy po wakacyjnej przerwie.

d25a6yg

- Premier i rząd potępiają wszelkiego rodzaju ataki motywowane nienawiścią na tle rasowym. Jeśli chodzi o nasze relacje z Polską, to jest to jeden z naszych najstarszych i najbliższych sojuszników. Polacy, którzy żyją w Wielkiej Brytanii, są tu mile widziani i doceniamy ich ogromny wkład w brytyjskie społeczeństwo - powiedział.

Jak dodał, rząd nie będzie udzielał szerszych komentarzy w obu sprawach w trosce o trwające śledztwa.

W związku z incydentami skierowanymi przeciwko polskim obywatelom w poniedziałek do Londynu udała się delegacja polskiego rządu, w której skład wchodzą szef MSZ Witold Waszczykowski, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, a także wiceszef tego resortu Jakub Skiba.

Ministrowie mają w planach spotkania z brytyjską minister spraw wewnętrznych Amber Rudd i przedstawicielami Polonii. Powrót do Polski nastąpi w nocy z poniedziałku na wtorek.

W niedzielę w brytyjskim Harlow znów pobito Polaków. Kilka dni wcześniej w tym mieście na skutek podobnej napaści zginął polski obywatel. Policja bada incydent, jako potencjalnie motywowany nienawiścią na tle narodowościowym. Według MSZ pobici w niedzielę Polacy opuścili już szpitale, a ich zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

d25a6yg

Podziel się opinią

Share
d25a6yg
d25a6yg
Więcej tematów