Trwa ładowanie...

Rzeczniczka rządu o doniesieniach w sprawie ultimatum USA dla Polski

Joanna Kopcińska, rzeczniczka rządu przekonuje, że nic się nie zmieniło w relacjach między USA a Polską. Tak zareagowała na pytanie o rzekome amerykańskie ultimatum dla Polski, dotyczące zapisów znowelizowanej ustawy o IPN.

Share
Rzeczniczka rządu o doniesieniach w sprawie ultimatum USA dla Polski
Źródło: PAP, Fot: Tytus Żmijewski
d2w9m2m

- Dwustronna współpraca strategiczna z USA nie jest zagrożona, kontakty dyplomatyczne pozostają na dotychczasowym poziomie - zapewniła Kopcińska, pytana o doniesienia portalu onet.pl. Rzeczniczka dodała, że świadczy o tym m.in. wizyta wiceministra spraw zagranicznych Marka Magierowskiego w Waszyngtonie i planowana wizyta szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego w Stanach Zjednoczonych.

Onet.pl dotarł do notatki polskiej ambasady w Waszyngtonie. Wynika z niej, wysokiej rangi urzędnicy amerykańscy, podczas spotkania z polskimi dyplomatami, zagrozili, że jeśli nasza prokuratura zacznie ścigać na podstawie ustawy o IPN jakiegokolwiek obywatela USA, skutki będą "dramatyczne". Chodzi przede wszystkim o Jana Tomasza Grossa, autora kontrowersyjnych książek obciążających Polaków współodpowiedzialnością za Holokaust.

d2w9m2m

Co więcej, zapowiedzieli, że do czasu wprowadzenia zmian w ustaw, prezydent Donald Trump i wiceprezydent Mike Pence nie spotkają sie z prezydentem Dudą i premierem Morawieckim. Amerykanie zagrozili także Polsce blokadą finansowania wspólnych projektów wojskowych.

Jak dodała, świadczy o tym m.in. wizyta wiceministra spraw zagranicznych Marka Magierowskiego w Waszyngtonie i planowana wizyta szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego w Stanach Zjednoczonych.

d2w9m2m

Podziel się opinią

Share
d2w9m2m
d2w9m2m
Więcej tematów