Trwa ładowanie...
d2cp296
12-01-2007 15:35

Rządzący ignorują prawa kobiet

Prawa kobiet w Polsce nie są przestrzegane w
sposób zadowalający a zobowiązania wynikające z podpisanej przez
Polskę Konwencji ds. Eliminacji wszelkich form dyskryminacji
kobiet nie są przez rządzących traktowane poważnie - uważa
Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

d2cp296
d2cp296

Federacja przedstawiła wnioski z opracowanego przez siebie raportu na temat przestrzegania zapisów Konwencji. Raport ten zostanie zaprezentowany, obok oficjalnego sprawozdania rządowego, podczas najbliższej, styczniowej sesji Komitetu ONZ ds. Eliminacji wszelkich form dyskryminacji kobiet.

Jak poinformowała wiceminister pracy i polityki społecznej, Joanna Kluzik-Rostkowska, rządowy raport przedstawi na sesji Komitetu w Nowym Jorku we wtorek. Będę odpowiadała na pytania związane z polityką wobec kobiet w Polsce, w związku z tym co się działo przez ostatnie dziesięć lat - dodała.

Z raportu Federacji na Rzecz Kobiet udostępnionego na konferencji wynika, że prawa kobiet w Polsce naruszane są w życiu publicznym, w polityce zdrowotnej państwa, a także jeśli chodzi o ochronę kobiet przed przemocą.

Według działaczek Federacji, ok. 90% wyroków w sprawach przemocy domowej to wyroki w zawieszeniu. Aż 71% Polek zarabia poniżej średniej krajowej, a tylko 2% najbardziej prestiżowych i najlepiej płatnych stanowisk zajmują kobiety. Również w wyborach parlamentarnych kobiety stanowią średnio jedynie 15% kandydatów. W raporcie Federacji podkreślono także wzrastającą w ostatnich latach liczbę ciąż wśród nastolatek.

d2cp296

Jak powiedziała przewodnicząca Federacji, Wanda Nowicka, w Polsce polityka wobec kobiet opiera się albo na zaniechaniach, na przykład w kwestii edukacji seksualnej, albo na niewystarczających działaniach, jak w przypadku walki z przemocą i handlem kobietami. Dodała, że często można spotkać się z działaniami świadomie pogłębiającymi złą sytuację kobiet, jak ograniczanie ich prawo do antykoncepcji.

Według Nowickiej rządowego raportu nie można określić jako nierzetelnego, ale władze tak opracowały swoje sprawozdanie, aby przede wszystkim uwypuklić swoje osiągnięcia, wiele informacji jest niepełnych, a trudne kwestie bywają pomijane.

Natomiast Stana Buchowska z Fundacji "La Strada", walczącej z handlem kobietami, dodała, iż w swym raporcie rząd przedstawia inicjatywy mające na celu zwalczanie handlu ludźmi, ale mniej mówi o efektach tych działań; dlatego to jest zadanie dla organizacji społecznych. Buchowska zaznaczyła, że nadal w polskim prawie nie ma precyzyjnej definicji przestępstwa handlu ludźmi.

Polska podpisała Międzynarodową Konwencję w sprawie eliminacji wszelkich form dyskryminacji kobiet (CEDAW) w 1980 roku. Rząd polski przedstawi swoje sprawozdanie z realizacji Konwencji 16 stycznia. Dzień wcześniej swoje raporty przedstawią Komitetowi ONZ organizacje pozarządowe.

d2cp296
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cp296
Więcej tematów