Trwa ładowanie...

Rząd zgodził się na podpisanie umowy ws. batalionu łączności NATO

Rada Ministrów zgodziła się na podpisanie umowy z Naczelnym Dowództwem Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE) ws. stacjonowania w Polsce, statusu prawnego i wsparcia 3 Batalionu Łączności NATO (3NSB) - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Share
Rząd zgodził się na podpisanie umowy ws. batalionu łączności NATO
Źródło: AFP, Fot: Joel Saget
d1ke42r

Od 2010 r. dowództwo batalionu funkcjonuje w Bydgoszczy razem z kompanią zabezpieczenia i wsparcia oraz mobilnym modułem łączności.

Obecnie batalion działa na terenie Polski na podstawie umowy NATO SOFA i tzw. Protokołu Paryskiego. "Dokumenty te wyznaczają jedynie podstawy i ogólne ramy funkcjonowania jednostek natowskich w Polsce. Dlatego konieczne jest zawarcie szczegółowej umowy, która określi zasady działania 3NSB w naszym kraju. Zawarcie takiej umowy między polskim rządem a SHAPE stanowi niezbędny warunek do określenia statusu prawnego i zakresu wsparcia 3NSB" - napisano w komunikacie CIR.

d1ke42r

Umowa między Polską a SHAPE ma stworzyć podstawy prawne do funkcjonowania batalionu w Polsce. O jej podpisanie wnioskował MON.

3 Batalion Łączności należy do struktury dowodzenia NATO. Jego głównym zadaniem jest zabezpieczenie łączności na potrzeby kolektywnej obrony. Jednostka wspiera też operacje NATO, a także sojusznicze ćwiczenia i treningi.

"Polska jest jednym z nowych państw NATO, na terytorium którego mieści się tak ważny element wsparcia dowodzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ma to znaczenie polityczne, operacyjne i istotnie wpływa na podniesienie bezpieczeństwa naszego kraju" - podkreślono w komunikacie CIR.

Jak dodano, ulokowanie batalionu w Polsce umożliwia polskim żołnierzom służącym w tej jednostce dostęp do najnowszych technologii teleinformatycznych oraz stwarza warunki do wykształcenia specjalistów w zakresie łączności, informatyki, logistyki i planowania.

d1ke42r

W czerwcu 2009 r. ministrowie obrony NATO formalnie zdecydowali o utworzeniu trzech batalionów łączności sojuszu, z których jeden umieszczono w Bydgoszczy. Batalion składa się z sześciu mobilnych modułów łączności wydzielanych przez kraje sojusznicze. Podlega Grupie Systemów Łączności i Informatyki NATO.

W Bydgoszczy działa też Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO oraz Centrum Eksperckie Policji Wojskowej.

d1ke42r

Podziel się opinią

Share
d1ke42r
d1ke42r
Więcej tematów