Trwa ładowanie...
d2uo570

Rząd zbada nieprawidłowości w kontrakcie z HP

Rada Ministrów przyjęła kolejną informację o aktualnym stanie przygotowań Polski do członkostwa w Unii Europejskiej, a zwłaszcza o przyczynach opóźnień w realizacji projektów współfinansowanych przez środki pomocowe - poinformowało we wtorek Wirtualną Polskę Centrum Prasowe Rządu.

d2uo570
d2uo570

Szczególną uwagę poświęcono przygotowaniom do wdrożenia Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli (IACS), którego uruchomienie jest niezbędnym warunkiem korzystania z dopłat bezpośrednich dla rolników. Dyskutowano m.in. reakcję na zawarcie niekorzystnych dla państwa umów z amerykańską firmą Hewlett-Packard.

Komentując pakiet dokumentów dotyczących finansowych aspektów rozszerzenia (głównie rolnictwa) przedstawiony przez Komisję Europejską 31 stycznia, rząd z zadowoleniem powitał propozycje płatności bezpośrednich dla rolników, jak również zapowiedź uelastycznienia instrumentów wspólnej polityki rolnej i dostosowanie jej warunków rolnictwa państw kandydujących. Za niezadowalający Rada Ministrów uznała wyjściowy poziom dopłat (25% obowiązujących w Unii), a jako nie do przyjęcia określił 10-letni okres dochodzenia do pełnych dopłat.

Premier powołał specjalny zespół, który do 15 lutego przygotuje analizę proponowanych przez Unię rozwiązań, a ta posłuży do sformułowania naszego stanowiska negocjacyjnego w obszarze "Rolnictwo".

Rada Ministrów przyjęła też informację w sprawie wykorzystania środków pomocowych Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem środków przeznaczonych na finansowanie budowy zintegrowanego systemu zarządzania i kontroli w rolnictwie (IACS).

d2uo570

Komisja Europejska po zbadaniu dwóch projektów PHARE'98 zdecydowała jesienią 2001 o zawieszeniu wszystkich działań związanych z tworzeniem systemu IACS, finansowanych z programu PHARE. Powodem były stwierdzone nieprawidłowości oraz zastrzeżenia do kontraktu z firmą Hewlett-Packard. Strona unijna nie zgadza się też na finansowanie tego systemu w programach PHARE 2002. Może nawet dojść do konieczności zwrotu już wydatkowanych środków PHARE na cele inwestycyjne i utraty pozostałych środków na tworzenie systemu IACS.

Po dyskusji nad dwoma niekorzystnymi dla państwa umowami zawartymi z firmą Hewlett-Packard Rada Ministrów zobowiązała ministra sprawiedliwości do osobistego nadzoru nad prowadzonym śledztwem, a szefa Urzędu Ochrony Państwa do wszczęcia osobnego śledztwa. Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma ustalić w ciągu tygodnia, który z trzech wariantów (kontynuowanie umowy, zerwanie jej i wybranie nowego partnera lub renegocjacja umowy) zamierza zrealizować.

Ponadto minister spraw wewnętrznych i administracji ma zbadać, dlaczego Urząd Zamówień Publicznych zgodził się na odstąpienie przez ARiMR od drogi przetargowej na zawarcie drugiej umowy z Hewlett-Packard. Jednocześnie rząd zwrócił się do prezesa Najwyższej Izby Kontroli o jak najszybsze zakończenie kontroli w ARiMR i poinformowanie rządu o jej wynikach wraz z podaniem nazwisk osób odpowiedzialnych za zawarcie obu umów.

Druga, wyjątkowo niekorzystna, na konserwację sprzętu w latach 2003-2005 została podpisana ostatniego dnia działania rządu Jerzego Buzka.(ck)

d2uo570
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uo570
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj