Rząd w maju przyjmie strategię prywatyzacji PGNiG
Rząd prawdopodobnie w maju przyjmie strategię prywatyzacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa - poinformowała w środę wiceminister skarbu Barbara Litak-Zarębska.
Obecnie strategia prywatyzacji PGNIG znajduje się w uzgodnieniach międzyresortowych i niedługo trafi na posiedzenie KERM. Mam nadzieję, że w maju zostanie zaakceptowana przez Radę Ministrów - powiedziała wiceminister skarbu.
Według niej, proces wydzielania spółek z PGNiG powinien zostać sfinalizowany do końca lipca, a proces prywatyzacji spółek powinien zakończyć się w przyszłym roku.
Przygotowana przez Ministerstwo Skarbu strategia prywatyzacji PGNiG zakłada sprzedaż większościowych pakietów akcji czterech spółek dystrybucyjnych inwestorom strategicznym, z późniejszą ofertą publiczną, i zbycie także większościowego pakietu akcji spółki wydobywczej inwestorowi strategicznemu.
Plan zakłada, że w pierwszym etapie inwestorzy strategiczni będą mogli kupić od 51 do 74% akcji spółek dystrybucyjnych. Następnie przewidziano możliwość wprowadzenia do 24% ich akcji na giełdę.
Inwestor strategiczny, któremu zostanie sprzedana spółka poszukiwawczo-wydobywcza, będzie mógł kupić także od 51 do 74% jej akcji.
Strategia zakłada, że jako pierwsza zostanie sprzedana spółka poszukiwawczo-wydobywcza. Zgodnie z planem powinno to nastąpić do końca tego roku.
Proces prywatyzacji spółek dystrybucyjnych rozpocznie się pod koniec tego roku i powinien zostać sfinalizowany do końca roku 2002. Natomiast spółka, która będzie odpowiadać za przesył i magazynowanie i która zachowa nazwę PGNiG, nie zostanie sprzedana przynajmniej przez pięć lat. 15% akcji firmy mają otrzymać pracownicy obecnego PGNiG.
Program restrukturyzacji i prywatyzacji PGNiG został przyjęty przez rząd w połowie ubiegłego roku. Strategia prywatyzacji miała być przedstawiona do końca roku 2000. (jd)