Trwa ładowanie...
d3ej9zw

Rząd w maju przyjmie strategię prywatyzacji PGNiG

Rząd prawdopodobnie w maju przyjmie strategię prywatyzacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa - poinformowała w środę wiceminister skarbu Barbara Litak-Zarębska.

d3ej9zw
d3ej9zw

Obecnie strategia prywatyzacji PGNIG znajduje się w uzgodnieniach międzyresortowych i niedługo trafi na posiedzenie KERM. Mam nadzieję, że w maju zostanie zaakceptowana przez Radę Ministrów - powiedziała wiceminister skarbu.

Według niej, proces wydzielania spółek z PGNiG powinien zostać sfinalizowany do końca lipca, a proces prywatyzacji spółek powinien zakończyć się w przyszłym roku.

Przygotowana przez Ministerstwo Skarbu strategia prywatyzacji PGNiG zakłada sprzedaż większościowych pakietów akcji czterech spółek dystrybucyjnych inwestorom strategicznym, z późniejszą ofertą publiczną, i zbycie także większościowego pakietu akcji spółki wydobywczej inwestorowi strategicznemu.

Plan zakłada, że w pierwszym etapie inwestorzy strategiczni będą mogli kupić od 51 do 74% akcji spółek dystrybucyjnych. Następnie przewidziano możliwość wprowadzenia do 24% ich akcji na giełdę.

d3ej9zw

Inwestor strategiczny, któremu zostanie sprzedana spółka poszukiwawczo-wydobywcza, będzie mógł kupić także od 51 do 74% jej akcji.

Strategia zakłada, że jako pierwsza zostanie sprzedana spółka poszukiwawczo-wydobywcza. Zgodnie z planem powinno to nastąpić do końca tego roku.

Proces prywatyzacji spółek dystrybucyjnych rozpocznie się pod koniec tego roku i powinien zostać sfinalizowany do końca roku 2002. Natomiast spółka, która będzie odpowiadać za przesył i magazynowanie i która zachowa nazwę PGNiG, nie zostanie sprzedana przynajmniej przez pięć lat. 15% akcji firmy mają otrzymać pracownicy obecnego PGNiG.

Program restrukturyzacji i prywatyzacji PGNiG został przyjęty przez rząd w połowie ubiegłego roku. Strategia prywatyzacji miała być przedstawiona do końca roku 2000. (jd)

d3ej9zw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ej9zw
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj