Rząd ułatwi małym przedsiębiorcom zatrudnianie pracowników?
Rząd przyjął w środę projekt nowelizacji ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, która umożliwi zwiększenie zatrudnienia firmom rozliczającym się w formie karty podatkowej.
Karta podatkowa umożliwia drobnym przedsiębiorcom płacenie zryczałtowanego podatku dochodowego, bez konieczności prowadzenia pełnej księgowości.
Projekt dopuszcza zatrudnienie przez firmy korzystające z tej formy rozliczeń z fiskusem czterech absolwentów, a nie tylko jednego, jak do tej pory, skierowanych przez urząd pracy do odbywania stażu u pracodawcy.
Będzie można zwiększyć liczbę zatrudnionych bezrobotnych lub absolwentów zarejestrowanych w urzędzie pracy, ale nie więcej niż o trzech.
Pracodawcy, których dotyczy projekt, prowadzący działalność gospodarczą na terenie gmin dotkniętych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym, będą mogli zatrudnić sześciu, a nie tylko trzech pracowników, jak było dotychczas.
Natomiast osoby prowadzące gospodarstwo rolne i wykonujące jednocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą w miejscowości o liczbie mieszkańców do 5 tys. będą mogły zatrudnić pięciu, a nie, jak dotychczas, dwóch pracowników.
Nowego pracownika trzeba zatrudnić na co najmniej 3 miesiące. Wtedy zatrudnienie dodatkowych bezrobotnych nie oznacza konieczności rezygnacji z karty podatkowej. Wystarczy zatrudnić do prac sezonowych, na 3 miesiące - powiedział Tadeusz Donocik, wiceminister gospodarki. Dotyczy to wszystkich wymienionych grup pracodawców i pracowników.
Jeżeli jednak pracodawca rozwiąże z pracownikiem umowę przed upływem trzech miesięcy, to będzie płacił o 50% wyższy podatek przez 3 miesiące, licząc od chwili zawarcia umowy.(jd)