Trwa ładowanie...

Rząd się ugnie? Sasin przyznaje, że można zmienić ustawę o IPN. Pod jednym warunkiem

- Jeśli Trybunał Konstytucyjny orzeknie, że trzeba dokonać zmian, to będziemy respektować taki wyrok - powiedział Jacek Sasin. Polityk uważa, że kryzys w stosunkach polsko-izraelskich to konflikt o "interpretacje wydarzeń".

Share
Rząd się ugnie? Sasin przyznaje, że można zmienić ustawę o IPN. Pod jednym warunkiem
Źródło: PAP, fot: Jakub Kamiński
d4falej

- Politycy izraelscy mówią jednym głosem, nikt nie występuje przeciw własnemu państwu - stwierdził w rozmowie z TVN24 Jacek Sasin. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów uważa, że obecnie to "ofiary kłócą się dziś o to, kto był bardziej współwinny zbrodni, której dokonał ktoś inny".

Polityk przyznał, że „bardzo niedobrze się dzieje” w kwestii stosunków polsko-izraelskich. Zapewnił, że rząd rozumie, jaka tragedia dotknęła Izrael, ale chciałby, żeby zrozumiano również „nasze odczucia”. – Pan premier złożył wieniec na grobach żołnierzy, którzy wyzwolili obóz i uratowali żydowskie kobiety – tłumaczył oddanie czci pamięci żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ. I dodał, że polskie podziemie w ogromnej większości nie kolaborowało z Niemcami.

Polityk bronił podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o IPN.- Nikt wcześniej lepszej ustawy nie napisał. Wcześniejsze działania były nieskuteczne - stwierdził Sasin. Szef Komitetu Stałego RM zapewnił, że jest potrzebna. by walczyć z określeniami takimi jak "polskie obozy zagłady".

Zobacz także: "Czy premier powinien przeprosić? Jacek Żakowski: on się za wolno uczy

- Jeśli Trybunał Konstytucyjny orzeknie, że trzeba dokonać zmian, to będziemy respektować taki wyrok - stwierdził. Sasin uznał również, że są "pozytywne przejawy tej dyskusji, jak np. oświadczenie pani Merkel o odpowiedzialności Niemców za Holokaust".

Źródło: TVN24

d4falej

Podziel się opinią

Share
d4falej
d4falej
Więcej tematów