Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Kraków
Wideo
Najnowsze

Kolejna fala krytyki Morawieckiego. Uhonorował "skrajnie prawicowych bojowników"

Nie milkną echa wizyty Mateusza Morawieckiego w Monachium. Izraelskie media krytykują go za złożenie wieńców na grobach żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ. - Polski premier odwiedza groby nazistowskich kolaborantów - pisze "Times of Israel".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mateusz Morawiecki przed grobem żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ
Mateusz Morawiecki przed grobem żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ (KPRM, Fot: W. Kompała)

"Kilka godzin po stwierdzeniu, że Żydzi również uczestniczyli w zbrodniach Holokaustu, Mateusz Morawiecki złożył wieniec pod monachijskim pomnikiem skrajnie prawicowych bojowników z II wojny światowej" - czytamy w tekście.

Jak pisze dale izraelski portal, była to jednostka "wywodzącą się ze skrajnie prawicowego ruchu politycznego", która "walczyła również z Niemcami", ale " kolaborowała z Niemcami w późniejszym okresie wojny, aby skupić się na zwalczaniu komunistów".

W Polsce ten gest premiera również spotkał się z krytyką. - Upamiętnił jednostkę, która otwarcie współpracowała z Gestapo - napisał Adrian Zandberg.

Burza po słowach Morawieckiego

Burzę wywołał izraelski dziennikarz, Ronen Bergman, który zapytał Mateusza Morawieckiego o znowelizowaną ustawę o IPN. - Jaki jest cel, jaki jest przekaz, który chce pan przekazać całemu światu? Bo reakcja jest zupełnie odwrotna i przez to jeszcze większa uwaga jest poświęcona tym straszliwym zbrodniom - brzmiało pytanie na panelu dyskusyjnym w Monachium.

Następnie dziennikarz opowiedział Morawieckiemu historię swoich przodków, których wydali Gestapo ich polscy rodacy. - Czy jeśli opowiem tę historię w Polsce będę traktowany jako kryminalista? - zapytał Bergman. Po tych słowach rozległy się gromkie oklaski.

- Jest to niezmiernie ważne, aby zrozumieć, że oczywiście nie będzie to karane, nie będzie to postrzegane jako działalność przestępcza, jeśli ktoś powie, że byli polscy sprawcy Holokaustu. Tak jak byli żydowscy sprawcy, tak jak byli rosyjscy sprawcy, czy ukraińscy - nie tylko niemieccy - odpowiedział szef polskiego rządu.

Nieoficjalnie: była rozmowa premierów Polski i Izraela

Wypowiedź Morawieckiego ostro skrytykowały izraelskie media. Premier Benjamin Netanyahu wydał oświadczenie. - Słowa polskiego premiera są oburzające. Jest problem niezrozumienia historii i braku wrażliwości na tragedię naszych rodaków. Wkrótce będę z nim (Morawieckim - przyp.) rozmawiał - powiedział.

Slot

Jak nieoficjalnie dowiedziała się Wirtualna Polska, premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w niedzielę z szefem izraelskiego rządu.

źródło: wp/Times of Israel/rmf/

Zobacz także: Joanna Kluzik-Rostkowska zdumiona. "Jak można mieć pretensje do Schetyny, nie mając do Kaczyńskiego?"

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów