PolskaRząd przyjął raport o profesjonalizacji sił zbrojnych

Rząd przyjął raport o profesjonalizacji sił zbrojnych

Rząd przyjął raport z realizacji "Programu profesjonalizacji Sił Zbrojnych na lata 2008-2010" - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Program przewidywał m.in. zawieszenie zasadniczej służby wojskowej oraz stworzenie Narodowych Sił Rezerwowych.

Zgodnie z planem docelowo polska armia ma liczyć 120 tys. żołnierzy - 100 tys. w służbie czynnej i 20 tys. w rezerwie.

Wcześniej minister obrony Bogdan Klich mówił, że od sierpnia ubiegłego roku w wojsku służą tylko ci, którzy chcą być żołnierzami, a od początku tego roku armia szkoli się według nowego, trzyletniego systemu, który wprowadzono w miejsce poprzedniego, 18-miesięcznego.

W raporcie napisano, że w celu usprawnienia procesu naboru i szkolenia kandydatów do służby w korpusie szeregowych zawodowych opracowano koncepcję, zgodnie z którą szkolenie kandydatów na szeregowych zawodowych w ramach służby kandydackiej obejmuje etapy szkolenia podstawowego (trzy miesiące) oraz specjalistycznego (do trzech miesięcy).

Klich podkreślił, że profesjonalizacja wymagała zmian w systemie szkolenia, zasadach zakwaterowania, reformy systemu wyżywienia; wiąże się też z tworzeniem nowej formacji - Narodowych Sił Rezerwowych.

Obecnie - jak mówił wcześniej - jest 1700 złożonych wniosków do Narodowych Sił Rezerwowych, w kolejce oczekuje ponad siedem tysięcy tych, którzy mają za sobą przeszkolenie wojskowe, i około 20 tysięcy tych, którzy nigdy przeszkolenia wojskowego nie przechodzili.

NSR mają tworzyć żołnierze rezerwy, którzy ochotniczo zawarli kontrakt na okres od dwóch do sześciu lat na pełnienie służby wojskowej w rezerwie i pozostają w dyspozycji do wykonywania zadań w kraju i poza granicami państwa. Proces szkolenia żołnierzy NSR będzie realizowany głównie w czasie ćwiczeń wojskowych.

Klich zwrócił uwagę na zmianę systemu żywienia i likwidację części stołówek oraz na nowy system zakwaterowania - od 1 sierpnia żołnierzom, którzy nie mieszkają w lokalach należących do wojska, przysługuje dodatek na wynajęcie mieszkania lub spłatę kredytu.

Źródło artykułu:PAP
armiaraportmon

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)