PolskaRząd przyjął pakiet ustaw dotyczących pomocy powodzianom

Rząd przyjął pakiet ustaw dotyczących pomocy powodzianom

Powodzianie odbierający dary (PAP/Jakub Sikora)
Rząd przyjął w piątek pakiet projektów ustaw, które mają pomóc poszkodowanym przez powódź i w usuwaniu jej skutków.

Premier Jerzy Buzek zaapelował do marszałka Sejmu i posłów o jak najszybsze zajęcie się ustawami i zwołanie w trybie pilnym dodatkowego posiedzenia Sejmu.

Szef Kancelarii Premiera Maciej Musiał dodał, że ma nadzieję, iż w ciągu dwóch najbliższych tygodni ustawy - po uchwaleniu przez Sejm i zaakceptowaniu przez Senat - trafią na biurko prezydenta do podpisu.

Premier poinformował, że Rada Ministrów przyjęła w piątek trzy projekty ustaw związanych z powodzią. Na ich mocy będzie można uzyskać m.in. zwolnienia podatkowe podobne jak po powodzi w 1997 r. Dla rolników przewidziane są specjalne kontyngenty zbożowe, a ponadto ułatwiona zostanie procedura związana z uzyskiwaniem zgody na budowę. Do odbudowy zniszczonego przez powódź domu nie będzie potrzebna praktycznie żadna zgoda.

Oprócz tego z pieniędzy kasy chorych będzie można zrefundować w całości koszt leków kupowanych przez osoby chore z terenów objętych powodzią, które straciły odpowiednie recepty; będą także recepty z dopiskiem "powódź" i całkowitą refundacją.

Premier Buzek dodał, że pomoc zaoferowały różne organizacje z innych państw, a także ich rządy. Np. ONZ przekazała 24 tys. dolarów na szczepionki przeciwtężcowe.

Rząd nie ma szacunków kwot, jakie firmy zyskają w związku z udogodnieniami podatkowymi, zaproponowanymi w piątek w ustawach dla poszkodowanych w powodzi, które nie wpłyną z tego tytułu do budżetu - poinformował wiceminister finansów, Rafał Zagórny.

Zarówno firmy, jak i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które poniosły straty związane z powodzią, będą mogły je w całości odliczyć od podatku. Normalnie takie straty rozlicza się w ciągu pięciu lat z zastrzeżeniem, że w jednym roku można potrącić najwyżej 50%; w przypadku powodzian całą stratę będzie można odliczyć jednorazowo - powiedział Zagórny.

Przedsiębiorcy, którzy ucierpieli na skutek powodzi, będą też mieli prawo do przyspieszonej amortyzacji. W przypadku maszyn i urządzeń amortyzacja będzie cztery razy szybsza, a dla budynków i budowli sześć razy szybsza - dodał Zagórny.

Przyspieszona amortyzacja oznacza, że firmy będą mogły zaliczyć większe kwoty do kosztów uzyskania przychodów, które pomniejszają dochód do opodatkowania.

Warunkiem skorzystania z tych udogodnień podatkowych będzie złożenie do końca listopada 2001 roku w urzędzie skarbowym, na terenie którego ma siedzibę firma, oświadczenia o stratach poniesionych w związku z powodzią.

Zagórny powiedział, że podobnie jak po powodzi w 1997 roku pomoc finansowa (zapomogi, dotacje, kwoty umorzonych pożyczek), jaką otrzymają powodzianie, będzie zwolniona z podatku dochodowego.

Dla rolników projekty ustaw przewidują specjalne kontyngenty zbożowe, aby ci, którzy stracili plony, mogli otrzymać ziarna poprzez gminy z rezerw państwowych.

Przesunięty o 12 miesięcy ma także zostać termin płatności tzw. kredytów klęskowych oprocentowanych na 4,5%. Minister rolnictwa wystąpił też do szefa KRUS o umorzenie składek ubezpieczeniowych rolnikom, których dotknęła powódź. (aka, mp)

Zobacz także:
w WP-Wiadomości - Jak pomóc powodzianom

pomocpowodzianiesejm

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)