Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Wideo
Najnowsze

Rząd popiera karanie mandatami drogowymi m.in. posłów i senatorów

Rząd poparł kierunek zmian zaproponowany w poselskim projekcie nowelizacji ustaw, który pozwoli karać mandatami drogowymi m.in. posłów, senatorów, prokuratorów czy prezesa IPN, bez uchylania im wcześniej immunitetów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rząd popiera karanie mandatami drogowymi m.in. posłów i senatorów
(WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)

Posłowie w nowelizacji ustaw: o prokuraturze, o wykonywaniu mandatu posła i senatora, o ochronie danych osobowych, o Rzeczniku Praw Dziecka i o IPN zaproponowali wprowadzenie regulacji, które umożliwią przyjęcie mandatu karnego - za popełnienie wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji - przez: prokuratora, posła, senatora, generalnego inspektora ochrony danych osobowych, prezesa IPN, rzecznika praw dziecka.

Jak poinformowało CIR, "rząd popiera kierunek zmian zaproponowany w poselskiej propozycji nowelizacji ustawy".

Obecnie zgodnie z obowiązującymi przepisami parlamentarzyście zatrzymanemu przez policję nie można wypisać mandatu. W celu ukarania posła lub senatora mandatem prokurator generalny musi zwrócić się do marszałka sejmu z pismem o uchylenie immunitetu zatrzymanemu na drodze parlamentarzyście. Wówczas sejm lub senat może uchylić immunitet lub nie. Podobnie sejm uchyla też immunitet prezesowi IPN i szefowi GIODO, a prokuratorom - sądy dyscyplinarne.

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów