Trwa ładowanie...
d1mqin0

Rząd pomoże przedsiębiorcom i absolwentom

Podczas wtorkowej konferencji (PAP/Tomasz Gzell)
Wicepremier Marek Pol poinformował na wtorkowej konferencji prasowej po obradach Rady Ministrów, że program gospodarczy rządu zakłada inwestycje w infrastrukturę w wysokości 180 mld zł w ciągu czterech lat.

d1mqin0
d1mqin0

Największe kwoty będą dotyczyły inwestycji w infrastrukturę i wyniosą około 180 mld zł w ciągu 4 lat. Z tego około 38 mld zł na autostrady i 110 mld na budownictwo mieszkaniowe - powiedział Pol.

Wicepremier i minister finansów Marek Belka wyjaśnił, że inwestycje zostaną sfinansowane częściowo ze środków Otwartych Funduszy Emerytalnych; rząd ma również częściej udzielać gwarancji inwestorom.

Chcemy aktywnie wykorzystać instrumenty, jakimi są gwarancje i poręczenie, by zachęcać inwestorów prywatnych do finansowania inwestycji - mówił Belka.

Części składowe przyjętego we wtorek przez rząd programu społeczno-gospodarczego to pakiety "Przede wszystkim przedsiębiorczość", "Pierwsza praca" i "Infrastruktura - klucz do rozwoju". W najbliższym czasie pakiety te zostaną uzupełnione o nowy program "e-Polska".

d1mqin0

Premier Leszek Miller powiedział we wtorek, że pakiet Przede wszystkim przedsiębiorczość obejmuje działania na rzecz likwidacji wielu formalnych utrudnień w tworzeniu i funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Premier zapowiedział, że w związku z tym pakietem znowelizowanych zostanie prawie 40 ustaw, uelastycznione zostanie prawo pracy, mniej będzie deklaracji i sprawozdań wymaganych od przedsiębiorców oraz mniej rozmaitych kontroli.

Według ministra Belki pakiet ustaw dotyczących tego programu zostanie przedstawiony do końca marca.

Pakiet Pierwsza praca ma ułatwiać podejmowanie pierwszej pracy przez absolwentów. Szef rządu zapowiedział, że obniżone zostaną koszty ich pracy w małych i średnich przedsiębiorstwach, budżet będzie opłacał część ich składki ubezpieczeniowej oraz nastąpi reorganizacja pośrednictwa pracy.

Środki na ten pakiet mają być pozyskiwane m.in. z tzw. rezerwy uwłaszczeniowej, która wynosi ok. 520 mln zł - powiedział premier.

d1mqin0

Natomiast pakiet Infrastruktura - klucz do rozwoju obejmuje m.in. rozwój budownictwa mieszkaniowego i rozwój programu budowy dróg i autostrad. Premier powiedział, że planowane jest budowanie od 2004 r. w Polsce 140 tys. mieszkań rocznie. Szacuje się, że w końcu kadencji powinno zostać zbudowane 200 km dróg ekspresowych, 40 obwodnic ważniejszych miejscowości i ok. 600 km autostrad - powiedział Miller.

Według wicepremiera Marka Pola państwo będzie dopłacało do kredytów mieszkaniowych tak, by długoletnie kredyty były oprocentowane na około 9%. (and)

d1mqin0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mqin0
Więcej tematów