Trwa ładowanie...

Rząd chce karać za propagowanie ustrojów totalitarnych. To echa świętowania urodzin Hitlera

MSWiA planuje nowelizację kodeksu karnego w zakresie oddawania czci zbrodniarzom oraz propagowania faszyzmu i komunizmu. To efekt afery z udziałem nazistów Dumy i Nowoczesności z Wodzisławia Śląskiego.

Share
Rząd chce karać za propagowanie ustrojów totalitarnych. To echa świętowania urodzin Hitlera
Źródło: PAP/EPA
d3nlz6v

Szef MSWiA Joachim Brudziński zwrócił się do premiera o powołanie Międzyresortowego Zespołu ds. Przeciwdziałania Propagowania Faszyzmu i Innych Ustrojów Totalitarnych. Sprawozdanie nt. rekomendacji zmiany prawa zostało wysłane na początku lipca. Zespół zaproponował karanie zachowań związanych z oddawaniem czci lub upamiętnianiem postaci odpowiedzialnych za zbrodnie nazistowskie i komunistyczne - podaje portal rp.pl.

Nowelizacja zakłada też zaostrzenie przepisów dotyczących propagowania ustrojów faszystowskich. Konsekwencją mają być trzy zamiast dwóch lat pozbawienia wolności. Niepożądane będą również "zachowania niepubliczne", za co może grozić nawet kara więzienia.

Nowelizacja jest efektem wydarzeń z Wodzisławia Śląskiego, gdzie neonaziści ze stowarzyszenia Duma i Nowoczesność świętowali w lesie urodziny Hitlera. Używali do tego m.in. flag ze swastykami, ołtarzykami ku czci wodza III Rzeszy i płonącej drewnianej swastyki. Materiał ujawnili dziennikarze Superwizjera.

d3nlz6v

Zobacz także: A jaka jest Twoja Polska? Napisz do WP

Źródło: rp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3nlz6v

Podziel się opinią

Share
d3nlz6v
d3nlz6v
Więcej tematów