Rząd chce chronić posłów przed Polskim Ładem? Resort finansów szykuje zmiany
Ministerstwo Finansów przygotowuje kolejne zmiany w Polskim Ładzie. Jak podało nieoficjalnie Radio Zet, tym razem miałyby one dotyczyć parlamentarzystów. Urzędnicy chcą przygotować taką interpretację, aby posłowie i senatorowie na nowych przepisach podatkowych nie stracili. Według ministra Łukasza Schreibera to "bzdury". Zareagował też rzecznik rządu.
31.01.2022 | aktual.: 31.01.2022 09:12
Po ostatnich podwyżkach obecne wynagrodzenie parlamentarzystów wynosi 12 827 złotych miesięcznie. Tymczasem Polski Ład - jak zapewniał premier - ma przynieść zysk lub będzie neutralny dla osób zarabiających do 12 800 złotych brutto miesięcznie. Zatem posłowie i senatorowie minimalnie, bo o 27 złotych, przekraczają ten próg.
Łącznie z dietą poselską miesięczne zarobki posłów i senatorów to już 15 332 zł. Ich styczniowe wyposażenie było jednak niższe o blisko 1400 złotych. Co więcej, zgodnie z obecnym stanem prawnym, parlamentarzyści nie mają prawa do żadnych ulg.
Z odsieczą parlamentarzystom idą jednak urzędnicy Ministerstwa Finansów. Według nieoficjalnych informacji, wiceminister Jan Sarnowski przygotowuje właśnie rozwiązania mające zmienić sposób rozliczania się z podatków przez posłów i senatorów. Celem tych zmian jest sprawienie, aby uposażenie parlamentarzystów nie zmniejszyło się na skutek wejścia w życie Polskiego Ładu.
Zobacz też: Artur Soboń "załata" Polski Ład? "Śmiem wątpić"
Rozważane ma być m.in. wydanie interpretacji, zgodnie z którą parlamentarzyści to osoby fizyczne wykonujące działalność polityczną.
Doniesienia te skomentował Łukasz Schreiber, poseł PiS i minister w KPRM. "Zastanawia mnie: ile trzeba złej woli, żeby wymyślać takie bzdury?" - napisał na Twitterze. Zareagował też Piotr Mueller, rzecznik rządu. Jego zdaniem "nie będzie żadnych specjalnych, dodatkowych korzyści dla parlamentarzystów". "MF pracuje nad przepisami, o których niedawno informowaliśmy na konferencji" - napisał.
WP: "Polski Ład" uderza w kolejną grupę zawodową. Ziobro domaga się reakcji
Ministerstwo Sprawiedliwości w piśmie do ministra finansów ujawnia, jak na nowym systemie podatkowym tracą zawiedzeni i zaniepokojeni funkcjonariusze Służby Więziennej. Resort krytykuje premiera i interweniuje u Jarosława Kaczyńskiego.
Pismo, do którego dotarliśmy, trafiło nie tylko na ręce wicepremiera ds. bezpieczeństwa państwa - czyli Jarosława Kaczyńskiego - ale także do szefów tzw. resortów siłowych - Mariusza Błaszczaka (MON) i Mariusza Kamińskiego (MSWiA).
- Sprawa jest poważna - mówią nam politycy Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Jak słyszymy, inicjatorem pisma jest sam minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Pod listem podpisał się sekretarz stanu Michał Woś.
Źródło: Radio Zet