Ryzyko powikłań po szczepieniu i po COVID-19. Nowe badania
Na łamach "British Medical Journal" opublikowano nowe wyniki badań ws. niepożądanych odczynów poszczepiennych. Z analizy danych ponad 29 mln szczepień i prawie 1,8 mln zakażeń COVID-19 wynika, że powikłania po szczepionce zdarzają się nieporównywalnie rzadziej, niż komplikacje po zakażeniu koronawirusem.
27.08.2021 18:18
Analizę dotyczącą powikłań po otrzymaniu szczepionki przeciwko koronawirusowi przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Badania trwały od grudnia 2020 r. do kwietnia 2021 r. Podczas tego czasu sprawdzono, jakie niepożądane odczyny poszczepienne mogą wystąpić w ciągu 28 dni po szczepieniu lub zakażeniu COVID-19. Przeanalizowano działanie preparatów AstraZeneca oraz Pfizer/BioNTech.
Specjaliści potwierdzili, że po szczepieniach dochodzi do powikłań w postaci zakrzepów naczyń mózgowych (szczepionka AstraZeneca) i udarów mózgu (szczepionka Pfizera), jednak ma to miejsce niezwykle rzadko.
Powikłania poszczepienne. Naukowcy uspokajają
Na 10 mln szczepień wykonanych preparatem firmy AstraZeneca zdiagnozowano tylko 107 przypadków trombocytopenii (spadek liczby płytek we krwi), która może skutkować krwawieniami wewnętrznymi. Potwierdzono, że ryzyko wystąpienia tej dolegliwości jest jednak dziewięciokrotnie mniejsze, niż w przypadku zakażenia koronawirusem.
Zobacz też: Trzecia dawka szczepionki na koronawirusa. "Niektóre kraje szczepią całe populacje"
66 osób zaszczepionych AstraZeneką musiało zostać poddanych hospitalizacji lub zmarły z powodu zakrzepów w żyłach - ryzyko tego powikłania jest jednak aż 200 razy mniejsze, niż po zachorowaniu na COVID-19.
Podobnie niskie ryzyko występuje też w przypadku szczepionki Pfizer. Na 10 mln szczepień pojawiło się 143 przypadków udarów mózgu - miały one miejsce 12 razy rzadziej niż po infekcji koronawirusem.
Kierująca badaniami prof. Julia Hippisley-Cox podkreśliła, że szczepienia przynoszą "znaczące korzyści dla zdrowia publicznego".
Zobacz także
Źródło: PAP; British Medical Journal