Trwa ładowanie...
dw4pabn

"Rywingate”: jawnie pokażą tajne?


Przewodniczący sejmowej komisji śledczej Tomasz Nałęcz, zwrócił się do konstytucjonalistów i znawców prawa karnego o ekspertyzy w sprawie wyjaśnienia statusu akt śledztwa, jakie w sprawie Rywina prowadzi warszawska prokuratura apelacyjna. Akta te zostaną w najbliższą środę przekazane komisji.

dw4pabn
dw4pabn

Problem polega na tym, że śledztwo prokuratorskie jest tajne, a prace komisji śledczej - jawne. Istnieje zatem niebezpieczeństwo, że gdyby któryś z członków komisji publicznie, na posiedzeniu komisji, ujawnił materiały ze śledztwa, mógłby zostać narażony na zarzut złamania kodeksu karnego. Stanowi on bowiem, że kto bez zezwolenia rozpowszechnia materiały ze śledztwa prokuratorskiego, podlega odpowiedzialności karnej. Komisja śledcza chce wiedzieć, jaki w świetle jej prac jest status tych akt.

Nałęcz oczekuje, że ekspertyzy wpłyną jak najszybciej. Prokuratura ma przekazać komisji akta swego śledztwa w najbliższą środę o godzinie 11:00. Dwa dni później przewodniczący chciałby zorganizować spotkanie członków komisji z prawnikami - tak, by można było przed rozpoczęciem merytorycznych prac wyjaśnić wszystkie wątpliwości, mogące towarzyszyć działalności komisji śledczej. (reb)

dw4pabn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw4pabn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj