Trwa ładowanie...
dhsqpkf

Ryszard Terlecki z większą władzą w Sejmie. Elżbieta Witek podjęła decyzję

Ryszard Terlecki został "prawą ręką" Elżbiety Witek. Polityk PiS zyskał nowe, większe kompetencje. Dostał również zadanie kierowania Sejmem podczas nieobecności marszałek Witek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wicemarszałek Ryszard Terlecki
Wicemarszałek Ryszard Terlecki (PAP)
dhsqpkf

12 listopada Elżbieta Witek wydała postanowienie w sprawie upoważnienia wicemarszałków do wykonywania niektórych swoich zadań. To rutynowa procedura, którą wykonuje się po każdej zmianie na stanowiskach wicemarszałków.

Jednak, jak donosi "Rzeczpospolita", Ryszard Terlecki zyskał szerokie kompetencje. Do jego zadań będzie należeć: zajmowanie się zagranicznymi podróżami posłów, poselskimi paszportami dyplomatycznymi, warunkami wykonywania mandatu poselskiego, przyjmowanie delegacji oraz współpraca międzynarodowa Sejmu.

dhsqpkf

"W dodatku formalnie został mianowany pierwszym zastępcą Witek, czyli dostał zadanie kierowania Sejmem podczas jej nieobecności" - czytamy w artykule "RP".

Zobacz też: Dobitny sondaż o Banasiu. Reakcja Radosława Fogla

Dla porównania wicemarszałek Zgorzelski ma zająć się interpelacjami i zapytaniami poselskimi, Czarzasty petycjami, a Kidawa-Błońska Polską Grupą Unii Międzyparlamentarnej i pomocą socjalną. Z kolei Małgorzacie Gosiewskiej z PiS powierzono sprawy związane z realizacją decyzji prezydium Sejmu oraz nieobecnością posłów.

dhsqpkf

Dlaczego jest taka dysproporcja w obowiązkach wicemarszałków? "Wnioski z lektury postanowienia marszałka Sejmu z 13 listopada 2019 roku można wyciągnąć po porównaniu z poprzednim aktem prawnym regulującym tę materię" – podaje Centrum Informacyjne Sejmu.

Warto przypomnieć, że Ryszard Terlecki na początku ubiegłej kadencji, gdy marszałek Sejmu był Marek Kuchciński, miał dwa zadania. Chodzi o sprawy związane z realizacją decyzji prezydium oraz warunkami wykonywania mandatu poselskiego.

Po publikacji tekstu CIS zabrało głos po raz kolejny. "Jedna z tez tekstu „Rzeczpospolitej” brzmi, że wicemarszałkowi Sejmu Ryszardowi Terleckiemu powierzono 'całą władzę'. Jest to wniosek nieuprawniony co najmniej z dwóch powodów: oprócz kompetencji powierzanych Wicemarszałkom Sejmu pozostawiony został cały zestaw obowiązków wykonywanych osobiście przez Marszałka Sejmu" - czytamy w oświadczeniu.

dhsqpkf

"Ponadto w postanowieniu regulującym zakres uprawnień do zastępowania Marszałka Sejmu przez Wicemarszałków Izby zdania otrzymali wszyscy członkowie Prezydium Sejmu, także ci wywodzący się z ugrupowań opozycyjnych" - dodaje CIS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


dhsqpkf

dhsqpkf
dhsqpkf
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów