Trwa ładowanie...

Ryszard Terlecki z większą władzą w Sejmie. Elżbieta Witek podjęła decyzję

Ryszard Terlecki został "prawą ręką" Elżbiety Witek. Polityk PiS zyskał nowe, większe kompetencje. Dostał również zadanie kierowania Sejmem podczas nieobecności marszałek Witek.

Ryszard Terlecki z większą władzą w Sejmie. Elżbieta Witek podjęła decyzjęŹródło: PAP
d38ymhr
d38ymhr
  • Małgorzata Kidawa-Błońska z KO, Włodzimierz Czarzasty z Lewicy, Piotr Zgorzelski z PSL oraz Małgorzata Gosiewska i Ryszard Terlecki z PiS – oto nazwiska wicemarszałków, których Sejm wybrał po wyborach parlamentarnych 2019
  • Ryszard Terlecki ma zyskać nowe kompetencje jako wicemarszałek
  • Polityk ma kierować Sejmem podczas nieobecności Elżbiety Witek

12 listopada Elżbieta Witek wydała postanowienie w sprawie upoważnienia wicemarszałków do wykonywania niektórych swoich zadań. To rutynowa procedura, którą wykonuje się po każdej zmianie na stanowiskach wicemarszałków.

Jednak, jak donosi "Rzeczpospolita", Ryszard Terlecki zyskał szerokie kompetencje. Do jego zadań będzie należeć: zajmowanie się zagranicznymi podróżami posłów, poselskimi paszportami dyplomatycznymi, warunkami wykonywania mandatu poselskiego, przyjmowanie delegacji oraz współpraca międzynarodowa Sejmu.

"W dodatku formalnie został mianowany pierwszym zastępcą Witek, czyli dostał zadanie kierowania Sejmem podczas jej nieobecności" - czytamy w artykule "RP".

Zobacz też: Dobitny sondaż o Banasiu. Reakcja Radosława Fogla

Dla porównania wicemarszałek Zgorzelski ma zająć się interpelacjami i zapytaniami poselskimi, Czarzasty petycjami, a Kidawa-Błońska Polską Grupą Unii Międzyparlamentarnej i pomocą socjalną. Z kolei Małgorzacie Gosiewskiej z PiS powierzono sprawy związane z realizacją decyzji prezydium Sejmu oraz nieobecnością posłów.

Dlaczego jest taka dysproporcja w obowiązkach wicemarszałków? "Wnioski z lektury postanowienia marszałka Sejmu z 13 listopada 2019 roku można wyciągnąć po porównaniu z poprzednim aktem prawnym regulującym tę materię" – podaje Centrum Informacyjne Sejmu.

d38ymhr

Warto przypomnieć, że Ryszard Terlecki na początku ubiegłej kadencji, gdy marszałek Sejmu był Marek Kuchciński, miał dwa zadania. Chodzi o sprawy związane z realizacją decyzji prezydium oraz warunkami wykonywania mandatu poselskiego.

Po publikacji tekstu CIS zabrało głos po raz kolejny. "Jedna z tez tekstu „Rzeczpospolitej” brzmi, że wicemarszałkowi Sejmu Ryszardowi Terleckiemu powierzono 'całą władzę'. Jest to wniosek nieuprawniony co najmniej z dwóch powodów: oprócz kompetencji powierzanych Wicemarszałkom Sejmu pozostawiony został cały zestaw obowiązków wykonywanych osobiście przez Marszałka Sejmu" - czytamy w oświadczeniu.

"Ponadto w postanowieniu regulującym zakres uprawnień do zastępowania Marszałka Sejmu przez Wicemarszałków Izby zdania otrzymali wszyscy członkowie Prezydium Sejmu, także ci wywodzący się z ugrupowań opozycyjnych" - dodaje CIS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d38ymhr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38ymhr
Więcej tematów