Trwa ładowanie...

Ruten-106 nad Polską. Nie wiadomo, skąd substancja wzięła się w powietrzu

Na terenie Europy, w tym w Polsce, wykryto niewielkie ilości izotopu promieniotwórczego ruten-106. Nie są to jednak ilości, które mają wpływ na nasze zdrowie.

Share
Ruten-106 nad Polską. Nie wiadomo, skąd substancja wzięła się w powietrzuŹródło: PAP, fot: Jacek Bednarczyk
donmbu2

Na razie nie wiadomo, skąd substancja wzięła się w powietrzu. Zdaniem Józefa Strojnego z Państwowej Agencji Atomistyki, który był gościem w TVN24, to, czy uda się określić, z jakiej części Europy pochodzi ruten, "zależy od modeli pogodowych". Nie ma żadnego zagrożenia - uspokajają naukowcy.

Zobacz też: Monitorowanie wybuchów jądrowych

"Nie należy podejmować żadnych działań, a w szczególności przyjmować preparatów z jodem. Człowiek musiałby wdychać powietrze z wykazanym stężeniem rutenu-106 przez okres wielokrotnie przekraczający czas życia ludzi, aby otrzymać roczną dawkę promieniowania jonizującego uznawaną za bezpieczną" - informuje Państwowa Agencja Atomistyki.

PAA
Źródło: PAA

Do czego wykrzystuje się ruten-106?

Ruten-106, izotop promieniotwórczy, wykorzystywany jest m.in. w leczeniu nowotworów, często podczas zabiegu brachyterapii oka. Zabieg polega na tym, że źródło zawierające ten izotop zostaje umieszczone w pobliżu guza nowotworu (na przykład na oku pacjenta w postaci specjalnej płytki-aplikatora) i uszkadza komórki rakowe.

donmbu2

"Ruten nie pochodzi z elektrowni jądrowej"

Nie wykryto w powietrzu innych izotopów promieniotwórczych, więc ruten-106 nie pochodzi z elektrowni atomowej. Prawdopodobnym źródłem może być laboratorium lub instalacja produkująca ruten-106 albo nieprawidłowa utylizacja tej substancji (np. spalenie).

PAA dysponuje siecią stacji pomiarowych, który stale badają moc dawki promieniowania gamma w Polsce. Pozwala ona na bieżąco wychwycić zwiększone promieniowanie. Stężenie rutenu-106 jest zbyt niskie, by zostało wykryte na tych stacjach.

Źródło: PAA,TVN24

donmbu2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
donmbu2
donmbu2
Więcej tematów