Trwa ładowanie...

Ruszyli z akcją ratunkową na Nanga Parbat. Zostali odznaczeni przez prezydenta

Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski czterech himalaistów: Adama Bieleckiego, Denisa Urubko, Jarosława Botora i Piotra Tomalę. To oni w ubiegłym roku ruszyli na pomoc zaginionym na Nanga Parbat.

Share
Ruszyli z akcją ratunkową na Nanga Parbat. Zostali odznaczeni przez prezydenta
Źródło: PAP
dncuslc

W styczniu 2018 roku Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol podjęli próbę wejścia zimowego na Nanga Parbat. 25 stycznia oboje dotarli na szczyt. Podczas schodzenia pogoda uległa załamaniu. Najpierw choroby wysokościowej nabawił się Polak, a potem znacząco pogorszył się także stan Francuzki. Na pomoc parze ruszyli uczestnicy polskiej zimowej wyprawy na K2.

Chociaż Tomasza Mackiewicza nie udało im się już odnaleźć, uratowali oni życie Revol. Wyczerpaną Francuzkę odnaleźli i sprowadzili do bazy z wysokości około 6100 m.

- Zawsze, kiedy człowiek jest gotowy zaryzykować, a w efekcie nawet oddać życie, by ratować drugą osobę, jest to postawa niezwykła - zaznaczył w poniedziałek prezydent RP Andrzej Duda. Podkreślił, że uhonorowanie wspomnianej czwórki himalaistów jest w pełni zasłużone.

WIDEO: Tylko w WP. Wzruszający wywiad z wdową po Tomaszu Mackiewiczu

Duda przypomniał, że w czasie akcji ratunkowej w górach panowały bardzo trudne warunki. Wyraził przy tym podziw i uznanie dla himalaistów, którzy odłożyli na bok własne plany i ruszyli na pomoc innym.

dncuslc

- Dziękuję, za tak godne reprezentowanie Rzeczpospolitej Polskiej. Wszyscy wiemy, że ci, którzy oddali swoje życie za drugiego człowieka, często zaliczani są przez Kościół Katolicki w poczet świętych - powiedział prezydent. - Jest to więc postawa, którą trzeba oceniać w kategoriach najwyższych. Wielu uważa, że nie mamy nic cenniejszego niż życie - dodał.

Źródło: TVPInfo

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dncuslc

Podziel się opinią

Share
dncuslc
dncuslc
Więcej tematów