PolskaRuszyła sieć komputerowa o największej w Polsce mocy

Ruszyła sieć komputerowa o największej w Polsce mocy

Sieć komputerowa o największej w Polsce
mocy obliczeniowej - już działa. Symbolicznego uruchomienia
Krajowego Klastera Linuksowego Clusterix dokonał w
Warszawie prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Ruszyła sieć komputerowa o największej w Polsce mocy

System Clusterix połączył siecią światłowodową 802 procesory, znajdujące się w komputerach różnych instytucji badawczych i uczelni.

Jestem zaszczycony, że mogę uczestniczyć w tym wydarzeniu. Serdecznie gratuluję polskim informatykom przeprowadzenia tego przedsięwzięcia, które będzie miało wielkie znaczenie dla polskiej nauki - powiedział Kwaśniewski podczas uroczystości.

System Clusterix będzie wykorzystywany do przeprowadzania symulacji komputerowych w różnych dziedzinach, np. w meteorologii, medycynie lub technologii budowy maszyn. Symulacje takie są tańsze i szybsze niż badania laboratoryjne. System Clusterix może przeprowadzić 4,4 bln operacji na sekundę.

__Przedsięwzięcie polega na połączeniu wielu stosunkowo słabych komputerów w sieć pracującą wspólnie nad jednym problemem. Pomysł jest prosty, jednak jego realizacja - bardzo trudna. Naukowcy uczestniczący w projekcie stworzyli oprogramowanie, które jest w stanie tak zarządzać procesem obliczeniowym, aby poszczególne procesory nie powielały nawzajem swojej pracy,/i> - powiedział minister nauki i informatyzacji prof. Michał Kleiber.

Sieci komputerowe, zwane klasterami, są odpowiednikami superkomputerów o wielkiej mocy obliczeniowej, są od nich jednak zdecydowanie tańsze. Połączenie siecią światłowodową i specjalnym oprogramowaniem istniejących już komputerów kosztuje o wiele mniej niż budowa nowego urządzenia.

Oprogramowanie Clusterixa jest oparte na technologii Linuksa - bezpłatnego systemu operacyjnego, którego twórcy udostępnili go powszechnie, co umożliwia innym naukowcom modyfikowanie go i udoskonalanie.

To sprzyja innowacyjności. My też kierując się tą zasadą za darmo udostępniamy oprogramowanie zarządzające klasterem - powiedział koordynator projektu Clusterix, prof. Roman Wyrzykowski z Instytutu Informatyki Teoretycznej i Stosowanej Politechniki Częstochowskiej.

Zawartość baz danych uczelni i instytucji biorących udział w projekcie będzie udostępniana odpłatnie, za dostęp do mocy obliczeniowej Clusteriksa prywatne firmy też będą musiały płacić. Ale i tak będzie na to stać wiele przedsiębiorstw, które nie mogą pozwolić sobie na zakup superkomputera.

Symulacje komputerowe w dzisiejszej nauce, ale także w gospodarce, odgrywają kolosalną rolę. Możemy symulować przebieg najróżniejszych zjawisk w przestrzeni wirtualnej. To dotyczy prognozowania pogody, projektowania leków, budowy mostów, konstruowania samolotów. Każdy produkt obecny dzisiaj na rynku podlega najpierw pracy koncepcyjnej, a następnie eksperymentom fizycznym. Ale eksperymenty fizyczne są długie i kosztowne. I w dużej mierze są zastępowane przez eksperymenty komputerowe - mówił Kleiber.

Jego zdaniem, polscy informatycy są specjalistami najwyższej światowej klasy, czego dowodzi powstanie Clusteriksa. Inwestowanie w tę dziedzinę nauki może, według niego, zaowocować wyspecjalizowaniem się Polski i zyskaniem przewagi nad informatykami z innych krajów.

Nie ma sensu inwestować we wszystkie dziedziny, trzeba się na coś zdecydować, żeby stać się konkurencyjnym na światowym rynku - podkreślił.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)