Ruszyła kampania "Mały wielki procent"
"Mały wielki procent", to hasło kampanii społecznej zachęcającej Polaków do przekazania jednego procenta swojego podatku na rzecz dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP).
15.01.2006 23:40
Kampania ruszyła w piątek.
Od tego dnia Telewizja Polska, aż do kwietnia, będzie emitowała spot informujący o tego typu możliwości. Pomysłodawcy kampanii podkreślali na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie, że nie wyróżniają w tym spocie żadnej konkretnej organizacji pożytku publicznego, ponieważ kampania ma służyć wszystkim działającym w Polsce OPP.
Tomasz Schimanek z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce przypomniał, że możliwość przekazania jednego proc. podatku na rzecz dowolnie wybranej OPP istnieje od początku stycznia 2004 roku. Stworzyły ją zapisy ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
"Prawo tego typu odpisu ma każdy, kto rozlicza się z fiskusem, czyli około 23 mln osób w Polsce. Gdyby każda z tych osób przekazała jeden procent należnej fiskusowi kwoty na rzecz OPP, w sumie na konta tych organizacji trafiłoby około 320 mln zł" - dodał Schimanek.
Wciąż jednak niewiele osób wie o takiej możliwości. Z przedstawionych na konferencji danych wynika, że w 2004 roku jeden proc. swego podatku na rzecz OPP przekazało zaledwie 80 tys. osób. W sumie wpłacili oni na konta tych organizacji około 10 mln zł. W roku 2005 liczba darczyńców wzrosła do 680 tys., którzy w sumie przekazali około 42 mln zł.
Z badań przeprowadzonych na potrzeby kampanii wynika, że o możliwości przekazania jednego proc. podatku na rzecz OPP w roku 2006 słyszało prawie 50 proc. ankietowanych; 23 proc. z nich zadeklarowało, że przekaże swój podatek na ten cel - z czego 19 proc. zrobi to na pewno.
29 proc. ankietowanych jednoznacznie stwierdziło, że w ogóle nie zamierza tego zrobić. Swoja decyzję argumentują przede wszystkim skomplikowaną procedurą tego typu operacji.
Schimanek tłumaczył, co należy zrobić, by przekazać swój podatek na rzecz OPP. "Najpierw należy wybrać odpowiednią OPP, następnie trzeba wypełnić swój PIT i obliczyć ile wynosi jeden procent z naszego podatku. Kwotę tę należy wpłacić na konto wybranej organizacji, a następnie odliczyć ją od podatku" - powiedział.
W Polsce działa około cztery tysiące organizacji pożytku publicznego. Są wśród nich zarówno ogólnopolskie giganty, jak i działające lokalnie "osiedlowe" stowarzyszenia. Organizacje te troszczą się m.in. o samotne matki, niepełnosprawnych, pomagają schroniskom dla bezdomnych, hospicjom, zajmują się działalnością w dziedzinie kultury, edukacji i ekologii.