Trwa ładowanie...

Rusza proces byłego szefa SB Władysława Ciastonia

W poniedziałek w Warszawie rusza proces byłego szefa SB Władysława Ciastonia i dyrektora Departamentu V MSW Józefa Sasina, informuje "Nasz Dziennik". Generałowie są oskarżeni przez IPN o powoływanie w stanie wojennym opozycjonistów na ćwiczenia wojskowe. IPN podkreśla m.in., że opozycjoniści przebywali w fatalnych warunkach.

Share
Rusza proces byłego szefa SB Władysława Ciastonia
Źródło: PAP, Fot: Rafał Guz
d2pbkgy

Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej wszczął postępowanie w tej sprawie w 2008 r. po zawiadomieniu Stowarzyszenia Osób Internowanych "Chełminiacy 1982", zrzeszającego pokrzywdzonych. IPN wskazał, że rzekome ćwiczenia były tylko pretekstem do pozbawienia wolności 304 działaczy opozycji (49 z nich już nie żyje), co łączyło się z ich szczególnym udręczeniem.

Na przełomie 1982 i 1983 r. powołani na ćwiczenia spędzili trzy zimowe miesiące na poligonie w Chełmnie. Spali w namiotach, dostali stare buty i mundury, zlecano im różne - najczęściej nieprzydatne - zadania, jak np. kopanie rowów. Według IPN warunki były tam surowsze od tych, w jakich trzymano internowanych.

Zdaniem obrony sprawa uległa już przedawnieniu. Możliwe jest jednak zakwalifikowanie czynu zarzucanego oskarżonym jako zbrodni komunistycznej, a wówczas przedawnienie nastąpi 1 sierpnia 2020 r. Ciastoń ma obecnie 89 lat; Sasin - 80.

d2pbkgy

Podziel się opinią

Share
d2pbkgy
d2pbkgy
Więcej tematów