Trwa ładowanie...

Rusza matura 2021. Na start język polski. To trzeba wiedzieć

Matura 2021 z powodu pandemii odbywa się na nieco zmienionych zasadach. Po roku nauki zdalnej uczniowie po raz ostatni spotkają się w szkolnych ławach, aby zdać jeden z najważniejszych egzaminów w swoim życiu. 4 maja o godzinie 9:00 rozpocznie się matura z języka polskiego, a my sprawdzamy, co warto wiedzieć na jej temat.

Matura 2021 z języka polskiego rozpocznie się we wtorek 4 maja o godzinie 9:00Matura 2021 z języka polskiego rozpocznie się we wtorek 4 maja o godzinie 9:00Źródło: Pixabay
dvr5lfe
dvr5lfe

Matura w 2021 roku odbywa się na innych zasadach niż w minionych latach.

Bardzo ważną zmianą jest brak obowiązkowych egzaminów ustnych z języka polskiego i obcego. Przystąpić do nich mogą te osoby, które będą potrzebowały ich wyników podczas rekrutacji na studia.

Zmiany dotknęły również części pisemnej matury 2021 z języka polskiego. Podstawowym uproszczeniem jest zmniejszenie liczby "lektur obowiązkowych". Tegoroczni maturzyści powinni znać następujące pozycje:

  • "Bogurodzica",
  • Jan Kochanowski - wybrane pieśni, treny (inne niż w gimnazjum) i psalm,
  • Adam Mickiewicz - "Dziady część III", "Pan Tadeusz",
  • Bolesław Prus - "Lalka",
  • Stanisław Wyspiański "Wesele",
  • Bruno Schulz - wybrane opowiadanie,
  • Witold Gombrowicz "Ferdydurke" (w całości lub w części).
dvr5lfe

Matura 2021. Szef CKE udzielił ważnej rady maturzystom

Pozostałe ważne punkty dotyczące matury 2021 z języka polskiego:

  • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 70 punktów (czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad posługiwanie się poprawną polszczyzną – 20 pkt, ok. 12–15 zadań; wypracowanie – 50 pkt)
  • Trzy tematy wypracowania do wyboru: dwie rozprawki oraz interpretacja tekstu poetyckiego
  • Jeden temat rozprawki ze wskazaną lekturą obowiązkową, drugi z tekstem spoza kanonu lektur obowiązkowych
  • Żeby zdać maturę z języka polskiego, wystarczy uzyskać 30 proc. wszystkich odpowiedzi poprawnych, czyli 21 punktów.
dvr5lfe

Matura 2021 - harmonogram. Kiedy wyniki?

Matura 2021 rozpocznie się 4 maja i potrwa do 20 maja. Każdego dnia egzaminy będą odbywały się w dwóch sesjach – porannej rozpoczynającej się o godzinie 9:00 i popołudniowej zaczynającej się o godzinie 14:00.

a WP
Matura 2021 - harmonogramŹródło: WP

Na wyniki matur przyjdzie trochę poczekać. Zgodnie z udostępnionym przez CKE harmonogramem, świadectwa dojrzałości zostaną dostarczone do szkół w poniedziałek 5 lipca. Wcześniej absolwenci będą mogli sprawdzić swoje wyniki na stronie odpowiedniej dla siebie okręgowej komisji egzaminacyjnej.

dvr5lfe

Matura poprawkowa 2021. Wyjście awaryjne nie dla każdego

Na sierpień zaplanowano terminy matury poprawkowej. Warto jednak pamiętać, że nie każdy uczeń będzie mógł do niej przystąpić. Przypominamy, że podejść może do niej jedynie zdający, który nie zaliczył jednego z obowiązkowych egzaminów (język polski, matematyka, język obcy nowożytny). W przypadku, kiedy zdający nie zdał więcej niż jednego egzaminu, szansę na zaliczenie ich będzie miał dopiero za rok.

W celu przystąpienia do matury poprawkowej konieczne jest złożenie w terminie do 7 dni od ogłoszenia wyników egzaminu oświadczenia o chęci przystąpienia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w terminie poprawkowym. Taki dokument należy złożyć na ręce przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego (najczęściej składa się go w sekretariatach szkoły).

Matura poprawkowa będzie miała miejsce we wtorek 24 sierpnia o godzinie 9:00.

dvr5lfe
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dvr5lfe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvr5lfe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj