Trwa ładowanie...

Rusyfikacja na Krymie. Język ukraiński znika ze szkół

Coraz mniej krymskich szkół uczy w języku ukraińskim i krymskotatarskim. Jak twierdzi resort edukacji Republiki Krymskiej, na naukę wspomnianych języków zwyczajnie nie ma popytu. Ukraińcy oraz Tatarzy krymscy protestują, podkreślając, że to element rusyfikacji.

Rusyfikacja na Krymie. Język ukraiński znika ze szkółŹródło: Shutterstock.com
dyhvv53
dyhvv53

Po aneksji Krymu przez Rosję prezydent Władimir Putin zapewniał, że "zadba o prawa wszystkich mieszkających tam narodów". Jak donosi "Rzeczpospolita", sytuacja Ukraińców i Tatarów krymskich znacznie się pogorszyła.

Jak informuje członek Medżlisu (zdelegalizowanego przez Kreml samorządu Tatarów krymskich) Eskender Barijew, przed przyłączeniem Krymu do Rosji na Krymie działało 16 krymskotatarskich szkół. Obecnie pozostało ich tylko siedem - reszta została zrusyfikowana.

Wspomniane zjawisko ma jeszcze większe rozmiary, jeśli chodzi o szkoły ukraińskie. Szef ukraińskiego centrum kulturalnego na Krymie Leonid Kuźmin donosi, że na terenie tzw. Republiki Krymskiej nie ma już ani jednej szkoły, w której wszystkie przedmioty byłyby wykładane po ukraińsku. Przed aneksją było ich siedem.

Zobacz także: Rytel, rok po tragicznej nawałnicy

Według danych z 2014 roku, na Krymie mieszka 230 tys. Tatarów krymskich oraz 300 tys. Ukraińców. Rzecznik resortu edukacji Republiki Krymskiej Anton Garkawiec twierdzi jednak, że na naukę języków wspomnianych mniejszości "nie ma popytu". - Działa jedna ukraińska szkoła w Teodozji. W przypadku Tatarów krymskich sytuacja jest inna. Przetłumaczyliśmy wszystkie podręczniki na krymskotatarski, ponieważ chętnych do nauki w tym języku jest sporo - tłumaczy.

dyhvv53

Władze Krymu powołując się na ustawę o nauce języków mniejszości narodowych, którą rosyjska Duma przeforsowała pod koniec czerwca. Według jej zapisów o naukę w języku ukraińskim i krymskotatarskim muszą wnioskować rodzice. Jak twierdzi krymska dziennikarka Anna Andrijewska, składanie wspomnianych wniosków nie jest mile widziane.

- Dyrektorzy szkół wprost mówią rodzicom, że wnioskowanie o naukę w języku ukraińskim będzie wiązało się z konsekwencjami - podkreśla.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dyhvv53
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyhvv53
Więcej tematów