Trwa ładowanie...

Rumunia: parlament za zapisem w konstytucji małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny

We wtorek rumuński Senat opowiedział się za referendum w sprawie zmiany w konstytucji. Zmiana będzie polegała na stwierdzeniu, że małżeństwo to wyłącznie związek kobiety i mężczyzny, nie jak do tej pory określała- „związek małżonków”.

Share
Rumunia: parlament za zapisem w konstytucji małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny
Źródło: iStock.com
d2zl8zs

Decyzję wyższej izby parlamentu Rumunii poparła Izba Deputowanych. Senat przyjął uchwałę o referendum w tej sprawie ( 107 głosów za, przy 13 przeciwnych). Głosowanie podjęto po tym, gdy 3 mln Rumunów podpisało petycję w sprawie zmiany w konstytucji stwierdzającą jednoznacznie, że małżeństwo jest związkiem mężczyzny i kobiety.

Serban Nicolae, jeden z senatorów rządzących socjaldemokratów, stwierdził, że decyzja o referendum odzwierciedla poglądy religijne większości Rumunów. "Jesteśmy chrześcijańskim narodem od 2 tys. lat"- powiedział, cytowany przez PAP.

Negatywnie do głosowania odniosła się organizacja Accept, która walczy o równe traktowanie związków osób tej samej płci. Potępiła ona referendum i oskarżyła senatorów o „podnoszenie homofobii do poziomu państwowego i pozbawianie konstytucyjnej ochrony wiele rodzin”.

Najprawdopodobniej, referendum w sprawie zmian w rumuńskiej konstytucji, odbędzie się w październiku.

d2zl8zs

Podziel się opinią

Share
d2zl8zs
d2zl8zs
Więcej tematów