ycipk-4hjyp0

Rumunia: parlament za zapisem w konstytucji małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny

We wtorek rumuński Senat opowiedział się za referendum w sprawie zmiany w konstytucji. Zmiana będzie polegała na stwierdzeniu, że małżeństwo to wyłącznie związek kobiety i mężczyzny, nie jak do tej pory określała- „związek małżonków”.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pałac Parlamentu w Bukareszcie
Pałac Parlamentu w Bukareszcie (iStock.com)
ycipk-4hjyp0

Decyzję wyższej izby parlamentu Rumunii poparła Izba Deputowanych. Senat przyjął uchwałę o referendum w tej sprawie ( 107 głosów za, przy 13 przeciwnych). Głosowanie podjęto po tym, gdy 3 mln Rumunów podpisało petycję w sprawie zmiany w konstytucji stwierdzającą jednoznacznie, że małżeństwo jest związkiem mężczyzny i kobiety.

Serban Nicolae, jeden z senatorów rządzących socjaldemokratów, stwierdził, że decyzja o referendum odzwierciedla poglądy religijne większości Rumunów. "Jesteśmy chrześcijańskim narodem od 2 tys. lat"- powiedział, cytowany przez PAP.

Negatywnie do głosowania odniosła się organizacja Accept, która walczy o równe traktowanie związków osób tej samej płci. Potępiła ona referendum i oskarżyła senatorów o „podnoszenie homofobii do poziomu państwowego i pozbawianie konstytucyjnej ochrony wiele rodzin”.

ycipk-4hjyp0

Najprawdopodobniej, referendum w sprawie zmian w rumuńskiej konstytucji, odbędzie się w październiku.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4hjyp0

ycipk-4hjyp0
ycipk-4hjyp0