Ruch także na prawosławnych nekropoliach
Chociaż oddawanie czci zmarłym 1 i 2 listopada nie należy do tradycji Cerkwi, spory ruch widać także na cmentarzach prawosławnych na Podlasiu, zwłaszcza w Białymstoku i innych większych miastach regionu.
Wierni korzystają bowiem z dnia ustawowo wolnego od pracy, by w tym czasie odwiedzić groby bliskich. W wielu miejscowościach regionu prawosławni duchowni święcą groby i odprawiają modlitwy za zmarłych. Przyznają, że wierni proszą, by zrobić to właśnie w tym czasie, bo mają wtedy wolne i mogą odwiedzić groby bliskich.
Na wsiach jednak odwiedzanie cmentarzy 1 czy 2 listopada przez miejscowych wciąż należy do rzadkości, tam bowiem prawosławni przestrzegają juliańskiego kalendarza świąt religijnych.
W Cerkwi dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego (50 dni po prawosławnej Wielkanocy, która jest świętem ruchomym).
Jest jednak jeszcze kilka dat w roku, w których wierni Cerkwi odwiedzają groby bliskich. Najważniejszym czasem na wspominanie zmarłych jest okres paschalny, po Wielkiej Nocy. Ale są też takie dni wspominania zmarłych, jak tzw. sobota rodzicielska, czyli sobota przed przypadającym 8 listopada dniem Św. Dymitra. Wtedy wielu prawosławnych również odwiedzi groby bliskich zmarłych.
W tym roku przypada ona 5 listopada, ale zdarzają się lata, gdy przypada dokładnie w katolicki dzień Wszystkich Świętych albo Dzień Zaduszny.
W obrządku wschodnim modlitwy za zmarłych odprawiane są także podczas specjalnych nabożeństw, zwanych panichidami.
Cerkiew ustanowiła też specjalne dni w roku liturgicznym poświęcone modlitwom za zmarłych. Najwięcej jest ich w okresie Wielkiego Postu przed świętami Bożego Narodzenia, który rozpocznie się pod koniec listopada.
Hierarchowie Cerkwi w Polsce szacują, że w kraju jest ok. 550-600 tysięcy wyznawców prawosławia. Największe ich skupiska są w województwie podlaskim.