RPP: stopy zastopowane
Rada Polityki Pieniężnej, zgodnie z
oczekiwaniami analityków, pozostawiła bez zmian podstawowe stopy
procentowe - poinformowało w środę biuro prasowe NBP.
W tym roku Rada już sześciokrotnie obniżała stopy procentowe, łącznie o 7,5 punktu procentowego.
Na konferencji prasowej pod koniec listopada, po kolejnej obniżce stóp procentowych o półtora punktu, członkowie Rady mówili, że w tym roku cięcia stóp nie należy się już spodziewać. Dawali do zrozumienia, że trzeba teraz poczekać na efekty poprzednich obniżek oraz na przyjęcie budżetu na przyszły rok.
Eksperci mieli tym razem rację, że pomimo danych sprzyjających obniżce stóp, takich jak mniejsza niż się spodziewano inflacja, czy bardzo mały wzrost PKB, Rada Polityki Pieniężnej nie obniży stóp procentowych.
Zwracają oni uwagę, że na chwilę obecną Rada nie dysponuje jeszcze podstawowymi dla niej informacjami dotyczącymi tzw.inflacji bazowej, istotnymi dla oceny procesów inflacyjnych.
Eksperci nie są zgodni, kiedy po raz kolejny RPP dokona cięcia stóp. Niektórzy uważają, że już w styczniu, inni że w lutym. Są także ekonomiści, którzy mówią, że dojdzie do tego jeszcze później.
Na konferencji prasowej, która ma się odbyć po południu Rada przedstawi powody dla których pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.
Od 29 listopada podstawowe stopy NBP wynoszą: kredytu lombardowego 15,5%, redyskonta weksli - 14% i interwencyjna - 11,5%. (mp)