PolskaRPP obniżyła stopy o 100-200 pkt. bazowych

RPP obniżyła stopy o 100‑200 pkt. bazowych



(PAP)



Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę, zgodnie z oczekiwaniami rynku, podstawowe stopy procentowe o 100-200 pkt. bazowych.

30.01.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

  1. Stopa lombardowa została obniżona do 13,5% z 15,5%.
  1. Stopa redyskonta została obniżona do 12% z 14%.
  1. Stopa interwencyjna została obniżona do 10% z 11,5%.
  1. Stopa depozytowa została obniżona do 6,5% z 7,5%.

RPP utrzymała neutralne nastawienie w polityce pieniężnej.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Leszek Balcerowicz podkreślił na konferencji prasowej że 6 obniżek stóp w zeszłym roku, a także obecna, są bardzo głębokie, a ich skutki w gospodarce dopiero się ujawniają.

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej zwrócili uwagę, że po ostatniej obniżce stóp i po planowanym od 1 marca wprowadzeniu 20-procentowego podatku od oprocentowania oszczędności realne oprocentowanie depozytów będzie bardzo niskie.

Zdaniem głównego ekonomisty banku PeKaO SA profesora Dariusza Filara Rada podjęła odważną decyzję. Profesor Filar zwrócił uwagę, że ułatwi ona bankom stwarzanie klientom korzystniejszych warunków kredytowych.

Tymczasem w opinii marszałka Sejmu, Marka Borowskiego Rada w dalszym ciągu jest zbyt wstrzemięźliwa. W rozmowie z Radiem Kraków Borowski powiedział, że stopy procentowe powinny ulec - jak to określił - realnemu obniżeniu. Dodał jednak, że środowa decyzja Rady umożliwia współpracę z rządem.

Podobnego zdania jest minister finansów Marek Belka, który powiedział, że decyzja Rady jest to ruch ostrożny; chce on jednak interpretować tę decyzję jako początek wspierania przez RPP programu gospodarczego rządu.

Natomiast wicepremier, minister rolnictwa Jarosław Kalinowski stwierdził, że decyzja Rady nie wychodzi naprzeciw programowi rządu i w związku z tym konieczne będzie uruchomienie drogi legislacyjnej. Złożony przez PSL i UP w grudniu w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o NBP zakłada zwiększenie liczby członków Rady Polityki Pieniężnej z 9 do 15 osób.

Decyzja RPP jest decyzją ledwie nadążającą za inflacją, i nie jest wsparciem dla rządu - powiedział Kalinowski na konferencji prasowej.

Rzecznik rządu Michał Tober powiedział, że oficjalne stanowisko gabinetu w sprawie decyzji Rady Polityki Pieniężnej zostanie ogłoszone w najbliższy piątek. Na jutro zapowiedziano spotkanie przedstawicieli SLD UP i PSL, poświęcone dalszej polityce gospodarczej. (and, mp)

rppstopyprocentowe
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)