RPO zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy z czterech "tarcz antykryzysowych"
Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy, które znalazły się w czterech "tarczach antykryzysowych". "Uchwalając w tarczach antykryzysowych zmiany w kodeksach, Sejm nie dochował własnych wymogów" - czytamy.
06.10.2020 | aktual.: 06.10.2020 18:46
Rzecznik Praw Obywatelskich wnioskuje do TK o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją zmian wprowadzonych do kodeksów ustaw z: 31 marca 2020 r., 16 kwietnia 2020 r., 14 maja 2020 r. i 19 czerwca 2020 r.
Jak wskazuje rzecznik, w tych czterech tarczach wprowadzono zmiany do różnego rodzaju kodeksów. "Doszło do tego bez dochowania wynikających z regulaminu Sejmu szczególnych wymogów prac nad zmianami w kodeksach" - argumentuje.
Jak czytamy w komunikacie na stronie RPO, każda z tarcz wprowadziła zmiany przynajmniej do jednego z następujących kodeksów: Kodeks karny, Kodeks postępowania karnego, Kodeks wykroczeń, Kodeks karny skarbowy, Kodeks karny wykonawczy, Kodeks cywilny, Kodeks postępowania cywilnego, Kodeks spółek handlowych, Kodeks postępowania administracyjnego.
"W przypadku wszystkich czterech zaskarżonych ustaw nie zostały dochowane terminy wynikające z regulaminu Sejmu. Nie została też powołana Komisja Nadzwyczajna" - przekonuje rzecznik.
W normalnym, spełniającym standardy konstytucyjne procesie legislacyjnym, zmiany te musiałyby być podane dogłębnej analizie i refleksji. Najpewniej oznaczałoby to, że albo nie zostałyby one uchwalone, albo też uchwalone nie w przyjętym ostatecznie kształcie – podkreśla Adam Bodnar we wniosku do TK.