Trwa ładowanie...
d1x5xob

RPO: bezdomni muszą mieć sprawny system opieki

Niezbędne jest powstanie sprawnie działającego systemu opieki zdrowotnej nad osobami bezdomnymi - uważa rzecznik praw obywatelskich. Zwrócił się do rządu z prośbą o podjęcie działań legislacyjnych w tej sprawie.

Share
d1x5xob

W piśmie do ministra pracy Longiona Komołowskiego oraz wiceminister zdrowia Anny Knysok rzecznik napisał, że osoby bezdomne, nie wykazujące żadnego dochodu, są w zasadzie pozbawione opieki medycznej.

Zwrócił uwagę, że zakłady opieki zdrowotnej, które mają obowiązek udzielić pomocy, nie mają możliwości odzyskania wydatków poniesionych na leczenie bezdomnego. Znaczna część bezdomnych jest bowiem poza systemem powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, a przepisy ustawy o pomocy społecznej nie uwzględniają - zdaniem rzecznika - istoty bezdomności i wielu sytuacji faktycznych.

RPO zauważył, że wyegzekwowanie na drodze sądowej pieniędzy za leczenie od pomocy społecznej jest zwykle niemożliwe, bowiem tym, który wedle prawa jest uprawniony do dochodzenia roszczeń, jest nie zakład opieki zdrowotnej, który poniósł wydatki, lecz nieubezpieczony bezdomny. Ten zaś zwykle nie jest zainteresowany uzyskaniem środków finansowych na uregulowanie należności. (an)

d1x5xob
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1x5xob
d1x5xob
Więcej tematów