RPO apeluje o porozumienie prawników z ministrem Ziobro
Rzecznik praw obywatelskich Janusz
Kochanowski zaapelował o porozumienie między środowiskami
prawniczymi a ministrem sprawiedliwości.
"W związku z nasilającymi się napięciami i konfliktami w środowiskach prawniczych zwracam się do wszystkich osób, którym zależy na prawidłowym funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości i respektowaniu praw obywatelskich w Polsce, z apelem o porozumienie" - czytamy w liście rzecznika.
Zdaniem RPO, pojawiające się ostatnio wypowiedzi m.in. sędziów, adwokatów i prokuratorów, a także Ministerstwa Sprawiedliwości i Trybunału Konstytucyjnego, dowodzą "dramatycznego rozłamu dzielącego przedstawicieli tych środowisk".
Według rzecznika taka sytuacja "nie służy dobru Polski ani jej obywatelom, a narastający konflikt uniemożliwia prawidłowe działanie oraz reformę systemu prawa i wymiaru sprawiedliwości".
Dlatego wskazane jest, aby doszło do porozumienia między ministrem, "który podejmuje odpowiedzialne zadanie reformy systemu sprawiedliwości, a środowiskami prawniczymi, które w przeprowadzeniu tej reformy powinny być i są zainteresowane" - napisał Rzecznik.
Aby ułatwić "wygaszenie konfliktu" RPO zwrócił się do Przewodniczącego Porozumienia Organizacji i Zawodów Prawniczych Zbigniewa Klejmenta z propozycją zorganizowania spotkania przedstawicieli wszystkich zawodów prawniczych. Celem spotkania miałoby być "zainicjowanie współdziałania z ministrem sprawiedliwości w pracach nad niezbędną reformą wymiaru sprawiedliwości".
W ostatnim czasie przeciw polityce ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry protestowali m.in. członkowie Polskiej Akademii Nauk, radcy prawni, adwokaci i profesorowie prawa.
W specjalnym apelu 241 przedstawicieli tych środowisk wyraziło głębokie zaniepokojenie zmianami wprowadzanymi w prawie karnym i wymiarze sprawiedliwości. "W naszym przekonaniu działania te ignorują rzeczywistą sytuację w kraju, a także dorobek nauki - wprowadzają opinię publiczną w błąd, są uzasadniane demagogicznie, a w efekcie psują prawo i naruszają zasady demokratycznego państwa prawnego" - napisali.
Krajowa Rada Sądownictwa (KRS) podjęła niejednogłośnie uchwałę, że oczekuje od premiera spowodowania, iż członkowie rządu "zaniechają działań naruszających niezawisłość sędziowską". Uchwała ta miała się odnosić do wypowiedzi Ziobry i ministra transportu Jerzego Polaczka, krytykujących wyrok sądu w Gliwicach z 2005 r.