RPD o ochronie przed pedofilią w nowelizowanym Kodeksie karnym
W rządowym projekcie nowelizacji Kodeksu
karnego znalazły się przepisy, pozwalające skuteczniej karać za
propagowanie treści i zachowań o charakterze pedofilskim - ocenia
Rzecznik Praw Dziecka Ewa Sowińska.
Sowińska, która obecnie opiniuje projekt, podkreśliła, że nowelizacja kodeksu w tym zakresie to efekt wystąpień RPD do ministra sprawiedliwości. Przypomniała, że zaniepokojona coraz częstszymi przypadkami propagowania pedofilii w internecie, w kwietniu i maju 2006 r. wystąpiła do ministra sprawiedliwości o wprowadzenie odpowiednich przepisów do Kodeksu karnego.
W opinii Sowińskiej, dotychczasowe przepisy uniemożliwiały np. ukaranie za propagowanie treści pedofilskich, czy uwodzenia przez internet.
Jak poinformowała RPD, w projekcie rządowym wprowadzono dwa artykuły. Pierwszy pozwala zwalczać nakłanianie nieletnich do spotkań za pośrednictwem internetu. Przepis przewiduje sankcje w postaci pozbawienia wolności do 3 lat. Drugi z artykułów umożliwia ukaranie za publiczne propagowanie treści pedofilskich karą grzywny lub karą ograniczenia albo pozbawienia wolności do 2 lat.
Rzeczniczka przypomniała, że 10 stycznia w Sejmie będzie rozpatrywany poselski projekt nowelizacji Kodeksu karnego również dotyczący pedofilii. Jednak w ocenie RPD, złożona nagle, na krótko przed terminem rozpatrywania rządowego projektu, poselska nowelizacja, przewiduje karanie za propagowanie treści pedofilskich w znacznie bardziej ograniczonym zakresie niż propozycja rządowa.
W uzasadnieniu projektu poselskiego podkreślono, że celem proponowanych zmian jest wprowadzenie nowego typu przestępstwa, jakim będzie publiczne prezentowanie treści propagujących i ukazujących rzekomo istniejących, pozytywnych stron pedofilii. Chodzi m.in. o stowarzyszenia, które zakładają strony internetowe, na których próbują usprawiedliwiać zachowania pedofilskie, twierdząc, że nie są one krzywdzące dla dzieci, a nawet sprawiają im przyjemność.
W Polsce samo propagowanie pedofilii nie jest karalne. Przestępstwem są zaś kontakty seksualne z nieletnimi poniżej 15. roku życia oraz posiadanie i rozpowszechnianie pornografii z udziałem dzieci.