PolskaRozpoczyna się Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan

Rozpoczyna się Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan


Pod hasłem "U Ciebie jest źródło życia" będzie przebiegać rozpoczynający się w piątek "Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan".

Główne nabożeństwo ekumeniczne z udziałem przedstawicieli Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej i Kościoła katolickiego odbędzie się w niedzielę w warszawskiej katedrze prawosławnej św. Marii Magdaleny - poinformował w piątek kierownik Katedry Teologii Ekumenicznej z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ks. prof. Michał Czajkowski.

Przypomniał, że Kościół katolicki i Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej już po raz czwarty przygotowały wspólny program obchodów w Polsce "Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan". Obchody odbywać się będą pod patronatem powstałej w 1997 roku Wspólnej Komisji Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej ds. Dialogu Ekumenicznego.

Program obchodów Ekumenicznego Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan na Śląsku i w Zagłębiu zawiera 20 spotkań, Mszy św., nabożeństw oraz koncertów.

W piątek w rzymskokatolickiej katedrze opolskiej odprawiona zostanie Msza św. z udziałem miejscowego ordynariusza a zarazem przewodniczącego Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu abp Alfonsa Nossola. Ekumeniczne nabożeństwo zostanie natomiast odprawione w ewangelicko-augsburskim kościele pod wezwaniem Odkupiciela w Rudzie Śląskiej-Wirku.

Centralne nabożeństwo Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej zaplanowano na niedzielę. Odbędzie się ono w tyskim kościele ewangelickim Apostołów Piotra i Pawła. Głos zabiorą tam: metropolita górnośląski arcybiskup Damian Zimoń oraz prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, a zarazem nowy ewangelicki biskup katowicki Tadeusz Szurman.

Za ojca Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan uważa się Paula Couturiera (1881-1953), francuskiego księdza katolickiego, który w latach 30-stych XX w. wprowadził wspólne modlitwy chrześcijan w Lyonie.

Pomysł modlitwy o jedność chrześcijan nie był czymś niezwykłym, jednak zasady jakie wprowadził Couturier stanowią do dzisiaj podstawę do organizowania Tygodnia Modlitw przez Światową Radę Kościołów i Kościół katolicki. Ks. Couturier twierdził, że domaganie się przez katolików tego, aby inni chrześcijanie wstąpili do ich Kościoła, praktycznie wyklucza ze wspólnej modlitwy inaczej wierzących w Chrystusa. Twierdził on, że nie tylko należy modlić się za innych chrześcijan, ale przede wszystkim wspólnie z nimi. (and, miz)

modlitwachrześcijanietydzień

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)