Rozpoczęły się próbne egzaminy gimnazjalne
We wtorek o 9.00 rano rozpoczął się próbny egzamin dla uczniów III klas gimnazjów. Pisze go ponad 600 tys. uczniów.
Tak jak wcześniejsze próbne nowe matury (18 i 19 września) i próbny sprawdzian dla szóstoklasistów (2 października) oraz próbny egzamin dla gimnazjalistów zorganizowała Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Próbny egzamin nie ma dokładnie takiej samej formy, jak prawdziwy egzamin, który odbędzie się wiosną. Uczniowie piszą teraz tylko jedną z dwóch części egzaminu: albo z wiedzy humanistycznej, albo z matematyczno-przyrodniczej. O tym - którą, dowiedzieli się dopiero na sali, po rozpoczęciu próby.
W części humanistycznej egzaminu od ucznia oczekiwane będą umiejętności i wiadomości dotyczące czytania i odbioru tekstów (literackich, popularnonaukowych, źródeł historycznych, aktów prawnych, instrukcji, encyklopedii, reprodukcji dzieł sztuki) oraz tworzenia własnego tekstu.
W części matematyczno-przyrodniczej egzaminu od ucznia oczekuje się umiejętnego stosowania terminów, pojęć i procedur z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych (niezbędnych w praktyce życiowej i dalszym kształceniu), wyszukiwania i stosowania informacji, wskazywania i opisywania faktów, związków i zależności (zwłaszcza przyczynowo-skutkowych, funkcjonalnych, przestrzennych i czasowych).
Wyniki próbnych egzaminów dla gimnazjalistów będą znane za ok. 6 tygodni. (ej)