Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu
Po godz. 10 rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu, który zajmie się m.in. poselskimi projektami dotyczącymi likwidacji Funduszu Kościelnego i projektami zmian w ustawie o działalności leczniczej. W związku z Euro 2012 posłowie udekorowali swoje pulpity biało-czerwonymi chorągiewkami.
13.06.2012 | aktual.: 13.06.2012 11:10
Projekty dotyczące likwidacji Funduszu Kościelnego przygotowały kluby SLD i Ruchu Palikota. Ich autorzy uważają, że Fundusz nie ma podstaw do dalszego funkcjonowania, gdyż Kościół otrzymał już rekompensatę za utracone dobra.
Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych negatywnie zaopiniowała oba projekty. Sprzeciw wobec projektów wyrazili przedstawiciele rządu przypominając, że trwają rozmowy z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych w sprawie finansowania ich działalności i likwidacji Funduszu Kościelnego.
Rozpatrzone będą też projekty zmian w ustawie o działalności leczniczej, autorstwa klubów PO i PiS. Według propozycji PO, organizacje prowadzące hospicja nie będą traktowane jak przedsiębiorstwa, a obowiązek dodatkowego ubezpieczenia szpitali byłby od stycznia 2014 r. Działalność lecznicza prowadzona przez organizacje pożytku publicznego ma być wyłączona z przepisu stanowiącego, że jest to działalność gospodarcza. Projekt PiS wyłącza hospicja i inne zakłady opiekuńczo-lecznicze z rygorów ustawy o działalności gospodarczej. Ma to im umożliwić korzystanie z 1-proc. odpisu od podatku PIT.
Posłowie zajmą się projektem uchwały autorstwa klubu Solidarnej Polski oraz projektem rezolucji klubu PiS, które odnoszą się do zmiany podstawy programowej nauczania. Według posłów PiS i SP zmiana ta zmniejszy szkołach ponadgimnazjalnych liczbę godzin nauczania m.in. historii.
Izba będzie też debatować nad wnioskiem PiS o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum ws. renegocjacji pakietu energetyczno-klimatycznego UE.
Posłowie zajmą się ponadto projektem noweli ustawy o samorządzie gminnym. Zakłada on dodanie do istniejącego katalogu sytuacji powodujących zawieszenie wykonywania mandatu wójta (tymczasowe aresztowanie, odbywanie kary pozbawienia wolności, niezdolność do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż 30 dni) sytuacji podjęcia przez radę gminy uchwały o zawieszeniu wójta w pełnieniu obowiązków. W sytuacjach tych, zadania i kompetencje wójta przejmuje czasowo zastępca wójta, lub w gminach, gdzie jest kilku zastępców - pierwszy zastępca.
Po posiedzeniu prezydium sejmu i konwentu seniorów z porządku obrad wykreślono punkt dotyczący prezydenckiego projektu zmian w prawie o zgromadzeniach. Marszałek Ewa Kopacz poinformowała, że zaproponowany przez Bronisława Komorowskiego projekt zmian w Prawie o zgromadzeniach będzie rozpatrzony na następnym posiedzeniu sejmu. Jak podkreśliła, to prezydent prosił o przesunięcie terminu.