Trwa ładowanie...

Rozpoczęło się spotkanie prezydentów krajów Europy Środkowej i Wschodniej

Od oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęło się we wtorek w Warszawie spotkanie prezydentów krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Tematami rozmów będą m.in. wrześniowy szczyt NATO w Walii oraz sytuacja na Ukrainie.
Share
Prezydent Bronisław Komorowski
Prezydent Bronisław KomorowskiŹródło: WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej
d4d42a8

Na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego do Warszawy przybyli prezydenci: Litwy - Dalia Grybauskaite; Łotwy - Andris Berzins; Estonii - Toomas Hendrik Ilves; Czech - Milosz Zeman; Słowacji - Andrej Kiska; Węgier - Janos Ader; Bułgarii - Rosen Plewnelijew i Rumunii - Traian Basescu.

Jak zapowiedział w rozmowie prezydencki minister odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Jaromir Sokołowski, celem spotkania jest przygotowanie do zaplanowanego na 4-5 września szczytu NATO w Newport, w Walii.

Jak podkreślił Sokołowski, głównym celem Komorowskiego jest "dostosowanie NATO do zmienionych warunków bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem właściwej reakcji na nowy model działania Rosji w bezpośrednim sąsiedztwie Sojuszu".

d4d42a8

"Konieczne jest wypracowanie wspólnego stanowiska, by na szczycie NATO w Newport nasz region mógł mówić wspólnym, silnym głosem na rzecz strategicznego wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu" - powiedział prezydencki minister.

Wzmocnienie wschodniej granicy Sojuszu to - podkreślił Sokołowski - w ocenie Komorowskiego "podstawowe wyzwanie, przed którym obecnie stoi NATO".

Omówione mają być także relacje NATO-Ukraina. Komorowski będzie również starał się o wypracowanie wspólnego stanowiska całego regionu w sprawie zestrzelonego nad wschodnią Ukrainą samolotu malezyjskich linii lotniczych. Samolot rozbił się w czwartek na wschodzie Ukrainy. Prawdopodobnie został zestrzelony pociskiem rakietowym odpalonym z terenów kontrolowanych przez separatystów, broń tę - zapewne zestaw rakietowy Buk - separatyści otrzymali z Rosji. Zginęło 298 osób, w tym 193 Holendrów.

Wtorkowe spotkanie w Warszawie było także jednym z tematów poniedziałkowej rozmowy Komorowskiego z prezydentem USA Barackiem Obamą. Prezydenci rozmawiali o sytuacji na Ukrainie, przygotowaniach do szczytu NATO oraz odpowiedzi wspólnoty transatlantyckiej na zestrzelenie boeinga 777.

d4d42a8

Podziel się opinią

Share
d4d42a8
d4d42a8
Więcej tematów