PolskaRozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu V kadencji

Rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu V kadencji

Pierwsze posiedzenie Sejmu V kadencji wybranego 25 września poprowadzi Józef Zych, marszałek-senior, powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów. Nowo wybrani posłowie złożą ślubowanie.

19.10.2005 | aktual.: 19.10.2005 13:30

Pierwsze posiedzenie nowo wybranego Sejmu odbywa się w terminie oznaczonym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Posłowie składają ślubowanie według roty ustalonej w Konstytucji. Marszałek-senior przeprowadza złożenie ślubowania poselskiego oraz wybór marszałka Sejmu przy pomocy powołanych przez siebie w tym celu, spośród najmłodszych wiekiem posłów, sekretarzy tymczasowych. Ślubowanie poselskie odbywa się w ten sposób, że po odczytaniu roty każdy z kolejno wywołanych posłów, powstawszy, wypowiada słowo "ślubuję". Poseł może dodać zdanie "Tak mi dopomóż Bóg". Posłowie nieobecni na posiedzeniu Sejmu oraz posłowie, którzy uzyskali mandat w czasie trwania kadencji, składają ślubowanie poselskie na pierwszym posiedzeniu, na którym są obecni.

Regulamin Sejmu stanowi, że: "po złożeniu przez posłów ślubowania Marszałek-Senior przeprowadza wybór Marszałka Sejmu. Kandydata na Marszałka Sejmu może zgłosić co najmniej 15 posłów. Poseł może poprzeć tylko jedną kandydaturę. Sejm wybiera Marszałka Sejmu bezwzględną większością głosów."

Na pierwszym posiedzeniu Sejmu premier składa dymisję rządu. Po południu ma mu zostać wreczony akt odwołania przez prezydenta. Zgodnie z Konstytucją po dymisji premiera prezydent desygnuje kandydata na nowego premiera. W ciągu dwóch tygodni od pierwszego posiedzenia Sejmu nowy rząd powinien zostać powołany przez prezydenta. Premier i jego nowy gabinet mają później dwa tygodnie na uzyskanie wotum zaufania od Sejmu. Jak wynika z zapowiedzi Kazimierza Marcinkiewicza i Jana Rokity prozumienie miedzy PO i PiS w sprawie rządu ma zostać zawarte do końca października. Dziś ma dojść do kolejnych rozmów w sprawie nowego rządu.

Sejm V kadencji składa się z: 155 posłów PiS; 133 posłów PO; 56 posłów Samoobrony; 55 SLD; 34 LPR; 25 PSL i dwóch posłów mniejszości niemieckiej.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
rządsejmmarszałek
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)