PolskaRozpoczęła się apelacja gangu "Oczki"

Rozpoczęła się apelacja gangu "Oczki"

Zdaniem obrońców Marka M., ps. "Oczko", wyrok skazujący gangstera na 13 lat więzienia za kierowanie grupą przestępczą o charakterze zbrojnym należy uznać za nieważny. W środę przed Sądem Apelacyjnym w Poznaniu rozpoczęła się rozprawa odwoławcza ośmiu skazanych w grudniu 2000 r. za udział w grupie przestępczej o charakterze zbrojnym.

Według mecenasa Roberta Dzięciołowicza, broniącego "Oczki", zachodzą wystarczająco poważne przesłanki, by stwierdzić nieważność wyroku wydanego przez Sąd Okręgowy w Szczecinie na Marka M..

Trzej sędziowie, którzy orzekali w tej sprawie, nie byli uprawnieni, żeby to robić. Na wniosek adwokatów jednego z oskarżonych, Sąd Okręgowy w Szczecinie zadecydował o zwróceniu aktu oskarżenia do uzupełnienia przez prokuraturę. Prokuratura zaskarżyła decyzję Sądu Okręgowego do Sądu Apelacyjnego. Ten uchylił decyzję Sądu Okręgowego. Mimo to, ci sami sędziowie, którzy podjęli decyzję, dalej prowadzili proces. To jest niezgodne z przepisami - mówił mec. Dzięciołowicz.

Obrońca "Oczki" kwestionuje również wiarygodność zeznań świadków incognito, na podstawie których szczeciński sąd wydał wyrok.

Obrońcy pozostałej siódemki oskarżonych - skazanych w grudniu 2000 r. na kary od 2 lat i 9 miesięcy do 13 lat - popierają wniosek adwokatów "Oczka" bądź domagają się uniewinnienia swoich klientów.

Tymczasem prokuratura domaga się odrzucenia wszystkich apelacji, a tym samym utrzymania kar wymierzonych w grudniu 2000 r. Markowi M. i jego kompanom przez Sąd Okręgowy w Szczecinie.

Występująca w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu prokurator powiedziała, że nie ma wystarczających przesłanek, by uznać za nieważny wyrok 13 lat więzienia wymierzony za kierowanie grupą przestępczą o charakterze zbrojnym Markowi M..

Prokurator domagała się odrzucenia apelacji dotyczących kar wymierzonych przez szczeciński sąd wobec siedmiu innych gangsterów zasiadających na ławie oskarżonych razem z "Oczkiem".

Podczas prawie trzygodzinnej mowy prokurator Zapaśnik szczegółowo opisała strukturę działania gangu kierowanego w latach 1993-1997 przez Oczkę.

Gang, którym - zdaniem sądu - kierował "Oczko", działał w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim od 1993 do 1997 r. Zajmował się m.in. wymuszaniem haraczy od właścicieli agencji towarzyskich, prostytutek, porwaniami dla okupu i handlem narkotykami. Gangsterów skazano również za nielegalne posiadanie broni. (an, mag, aka)

sądgangapelacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)