ycipk-3a9efq
ycipk-3a9efq

Rozpoczął się Wielki Tydzień

Wyznawcy prawosławia i innych obrządków
wschodnich rozpoczęli w poniedziałek obchody Wielkiego Tygodnia
Męki poprzedzającego Wielkanoc, która w tym roku wypada aż
pięć tygodni po świętach u katolików.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-3a9efq

Podobnie jak w Kościele rzymskokatolickim, najważniejszymi dniami Wielkiego Tygodnia są czwartek, piątek i sobota. Pierwsze trzy dni tygodnia stanowią duchowe i religijne przygotowanie do tego okresu.

Przez cały ostatni tydzień przed Wielkanocą w wielu prawosławnych rodzinach zachowywany jest ścisły post. Nie spożywa się nawet ryb. Od czwartku do niedzieli ogranicza się nawet gotowanie potraw, a podstawą jadłospisu są chleb, woda albo kompot oraz warzywa i owoce.

Sobór polskiej Cerkwi podkreśla w tegorocznym orędziu paschalnym, że odpowiedzią chrześcijan prawosławnych na nienawiść świata powinny być pokój i głęboka wiara i że jedynie duchowe odrodzenie człowieka pomoże przezwyciężyć wszystkie trudności.

ycipk-3a9efq

Tylko raz na kilka lat Święta Wielkanocne u katolików i prawosławnych wypadają w tym samym terminie (tak było przed rokiem), mimo że w obu obrządkach data wyliczana jest według kalendarza księżycowego, po pierwszej wiosennej pełni. Katolicy świętują Wielkanoc zawsze w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca. Cerkiew prawosławna uznaje za obowiązkowy jeszcze jeden warunek: niedziela wielkanocna musi wypadać po zakończeniu Paschy żydowskiej.

Hierarchowie Cerkwi szacują, że w Polsce jest ok. 550-600 tysięcy wyznawców prawosławia. Największe ich skupiska są w województwie podlaskim, na terenie dwóch cerkiewnych diecezji: białostocko- gdańskiej i warszawsko-bielskiej.(ck)

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3a9efq

ycipk-3a9efq