Rozpoczął się Szczyt Klimatyczny ONZ w Poznaniu
W Poznaniu rozpoczął się Szczyt Klimatyczny ONZ. Witający gości Donald Tusk powiedział, że troska o klimat nie powinna być związana z koniunkturą gospodarczą. Szef rządu zaznaczył, że kryzysy gospodarcze są przejściowe, a praca na rzecz klimatu powinna być zjawiskiem ponadczasowym i trwałym.
01.12.2008 | aktual.: 01.12.2008 15:11
Polski premier wezwał do globalnej solidarności. Podkreślił, że żadna aktywność człowieka nie powinna podważyć symbiozy między człowiekiem a naturą. Zaznaczył, że Polska podkreśla troskę innych narodów związaną z niepokojącymi tendencjami zmian klimatu i ich konsekwencjami.
Tusk przypomniał, że hasłem szczytu jest "Solidarność dla Klimatu". Podkreślił, że to hasło odwołuje się do ruchu "Solidarności". Premier powiedział, że teraz właśnie potrzebna jest globalna solidarność. Zaznaczył, że jest to także solidarność z następnymi pokoleniami. - Myśląc o zmianach klimatycznych trzeba mieć świadomość tego, co będzie za 50 i 100 lat - mówił premier.
"Trzeba ograniczyć emisje CO2"
Ustalenie wspólnej wizji działań mających wpływ na ograniczenie niekorzystnych zmian klimatycznych to - zdaniem Ministra Ochrony Środowiska Marka Nowickiego - najważniejsze zadanie rozpoczynającego się w Poznaniu Szczytu Klimatycznego ONZ.
Według ministra Nowickiego, który będzie prezydentem Konferencji ONZ na temat zmian klimatu, najważniejszą sprawą, która będzie poruszana podczas obrad, jest tzw. wspólna wizja krótkoterminowa do roku 2020 i długoterminowa do 2050 roku.
- W tych perspektywach musimy sobie zarysować działania, w którym kierunku idziemy. Chcemy ograniczyć emisje CO2, aby nie było tragedii, aby nie było tych potężnych cyklonów, które ludzkość dotykają, tych susz, które powodują głód w Afryce i Azji - powiedział Nowicki.
9 tys. gości z całego świata
Konferencja COP 14 (XIV Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) wraz z IV Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto) odbywa się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Potrwa do 12 grudnia.
Udział w konferencji potwierdziło około 9 tysięcy uczestników, w tym nie tylko ekologiczne organizacje pozarządowe, ale przede wszystkim politycy i przedstawiciele rządów, reprezentanci instytucji międzynarodowych, biznesu, badacze i media.
Podczas dwutygodniowego spotkania uczestnicy konferencji, mają podsumować dotychczasowe dokonania w dziedzinie ochrony klimatu, jak i wyznaczyć zadania na rok 2009, tak aby podczas następnego szczytu w Kopenhadze udało się przyjąć dokument, który zastąpi, bądź uzupełni ustalenia Protokołu z Kioto.
Organizatorem konferencji jest Sekretariat Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu, a gospodarzem Rząd RP, koordynatorem przygotowań - Ministerstwo Środowiska RP. Ramowa Konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) jest jedną z najważniejszych umów ekologicznych formułującą podstawy międzynarodowych działań w walce z globalnym ociepleniem klimatu.
Na bazie umowy przyjętej podczas Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro (1992 r.) ustalono cele i zasady współpracy państw na rzecz zapobiegania zmianom klimatu, a także ograniczania ich negatywnych skutków m.in. poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych. Najwyższym organem Konwencji jest Konferencja Stron Konwencji (COP), której sesje odbywają się regularnie (raz w roku) i mają na celu ustanawianie reguł wdrażania Ramowej Konwencji UNFCCC. W jej zakresie działają także ciała pomocnicze (subsidiary bodies - SB), Biuro i Sekretariat, a także organy tworzone przez COP: grupy robocze, ciała eksperckie i komitety.