Ochrona zdrowia
Wynagrodzenia
- Obok sprawności całego systemu godziwe wynagrodzenia w ochronie zdrowia będą naszym priorytetem - deklarował premier. Rządowi udało się podnieść wynagrodzenia dla personelu medycznego.
Kolejki
- Musimy pokonać zmorę wielomiesięcznego oczekiwania przez pacjentów na poradę lub zabieg, bo to wielomiesięczne oczekiwanie to, niestety, czasami wyścig ze śmiercią - mówił w expose premier. Tego "wyścigu" nie udało się wygrać. Wielu chorych nadal czeka w długich kolejkach.
Komercjalizacja
- Przekształcimy publiczne placówki ochrony zdrowia, które w przeważającej większości dzisiaj należą do samorządów, w spółki prawa handlowego - obiecywał szef rządu. Odpowiednia ustawa została uchwalona dopiero w ostatnich miesiącach urzędowania minister Kopacz. Nie można jeszcze ocenić jej skutków, cztery lata nie wystarczyły na przeprowadzenie komercjalizacji.
Podział NFZ
- Będziemy chcieli podzielić Narodowy Fundusz Zdrowia na konkurujące między sobą instytucje ubezpieczenia zdrowotnego. Chcemy, aby to ubezpieczyciele zabiegali o nasze składki i żeby to pacjent stał się wreszcie realnym dysponentem swojej składki zdrowotnej - deklarował premier. Tych planów również nie udało się zrealizować.
Refundacja leków
- Musimy zreformować politykę refundacji leków. W świetle ostatnich zdarzeń okazuje się to potrzebą palącą. Będziemy dokonywać co trzy miesiące przeglądu listy leków refundowanych. Chcemy kierować się skutecznością terapeutyczną leku oraz relacją ceny leku w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej. Chcemy przede wszystkim uwzględnić na liście leków refundowanych preparaty stosowane w rzadkich schorzeniach pediatrycznych. Ceny leków nie mogą odstraszać od ich stosowania, szczególnie tych pacjentów, którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji - mówił w 2007 premier Tusk. Ustawa reformująca system refundacji leków wejdzie w życie od początku 2012 roku, z jej projektem rząd czekał przez trzy lata, dlatego nie można jeszcze ocenić efektów tych zmian.